Zapowiada się wielki powrót do TVP?! Gwiazda zabrała głos. Nie ma wątpliwości

i

Autor: AKPA

Nowe standardy?

Rewolucja w mediach publicznych? Rząd ma pomysł

2024-06-24 11:48

Zniesienie abonamentu, reforma KRRiT czy finansowanie mediów publicznych, to najważniejse kwestie, które wymagają pilnej regulacji prawnej. Właśnie rozpoczęły się konsultacje dotyczące ustawy medialnej, która ma wprowadzić założenia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów do polskiego porządku prawnego. Czy to dobre zmiany dla konsumentów?

"Media publiczne powinny gwarantować dostęp do rzetelnych informacji, a ich misja koncentrować się na kształtowaniu postaw obywatelskich i upowszechnianiu szeroko pojętej kultury" - głosi komunikat na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Proponowana ustawa porusza następujące tematy:

  • Finansowanie mediów publicznych
  • Reforma Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
  • Powoływanie władz mediów publicznych
  • Pluralizm mediów

Konsultacje społeczne potrwają do 23 września 2024 r. Publikację raportu zaplanowano na październik, a pod koniec roku przygotowany zostanie projekt ustawy, a następnie zostanie on skierowany do konsultacji publicznych i międzyresortowych.

ZMIANY W KRAJOWEJ RADZIE RADIOFONII I TELEWIZJI

W propozycjach reformy KRRiT znajdziemy przywrócenie jej 9-osobowego składu tj. 4 członków powoływanych przez Sejm, 2 – przez Senat i 3 – przez Prezydenta. Nowoscią ma być rotacyjność składu. Przy zachowaniu 6-letniej kadencji każdego członka KRRiT – co 2 lata powinna następować wymiana 1/3 członkówZmianie mają również ulec zasady powoływania władz mediów publicznych. Kandydaci będą musieli mieć odpowiednie kompetencje do sprawowania funkcji o którą się ubiegaja, a te będę podawane do wiadomości publicznej. Członkowie zarządów mieliby być wybierani na zasadzie konkursu. Ponadto, Rada Mediów Narodowych ma zostać zlikwidowana.

SKĄD PIENIĄDZE NA MEDIA PUBLICZNE?

Kolejną bardzo ważną kwestią jest finansowanie mediów publicznych. Abonament RTV ma zostać zlikwidowany na rzecz wpłaty z budżetu państwa. Dodatkowe opodatkowanie nie wchodzi w grę — na media publiczne ma zostać przeznaczone co najmniej 0,09 proc. PKB rocznie.

Juliusz Braun, były prezes TVP: Media publiczne trzeba wymyślić na nowo. Nigdy nie było dobrze, teraz jest tragicznie [Super Raport]
Sonda
Czy chciałbyś, żeby media publiczne zostały zlikwidowane?
Nasi Partnerzy polecają