Zbigniew Religa w 3D

i

Autor: Tomasz Woźniakowski

Religę i Zembalę łączyła wyjątkowa relacja. Historia przyjaźni wybitnych lekarzy

2022-03-22 16:34

Prof. Marian Zembala zmarł 20 marca 2022 roku. Wiadomość o jego śmierci była ogromnym ciosem dla jego bliskich i współpracowników. Lata wcześniej odszedł jego serdeczny przyjaciel, prof. Zbigniew Religa. Lekarzy łączyła niezwykła więź.

Zbigniew Religa i Marian Zembala byli połączeni nie tylko pasją do zawodu chirurga czy też przyjaźnią – jak mówiło wiele osób z ich otoczenia, ich relacja bardziej przypominała taką, która ojca i syna. Nie przeszkadzała w tym stosunkowo mała różnica wieku – zaledwie 12 lat. Zbigniew Religa był dla Mariana Zembali mentorem. Ten drugo doświadczenie zdobywał w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Do kraju wrócił w 1985 roku po zaproszeniu do Zbigniewa Religi. W tamtym okresie prof. Religa tworzył Klinikę Kardiologiczną w Zabrzu. W 1993 roku Marian Zembala zostaje szefem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Razem z profesorem Religą dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu serca. Relację lekarzy dobrze obrazuje film „Bogowie”, który opowiada ich historię. Widać, że bezgranicznie sobie ufali, wspierali się i motywowali nawzajem. Wspólnie udało im się dokonać wspaniałych czynów – trudno zliczyć, ile żyć uratowali. Śmierć Zbigniewa Religi 8 marca 2009 roku musiała być dla prof. Zembali ogromnym ciosem.

Sprawdź: Znamy wyniki sekcji prof. Mariana Zembali. Co było przyczyną jego śmierci? "Zostawił list"

W naszej galerii mozesz zobaczyć, jaki był prof. Zembala.

Sonda
Czy zgodziłbyś się na pobranie twoich narządów do przeszczepów w razie śmierci?
Nie żyje prof. Marian Zembala. Takim go zapamiętamy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE