Referendum ws. migrantów

i

Autor: Andrzej Iwańczuk / Reporter Referendum ws. migrantów

Kiedy Polacy pójdą do urn?

Referendum ws. relokacji migrantów. Padła konkretna data w Sejmie

2023-08-01 18:12

Temat relokacji uchodźców w Unii Europejskiej nie uzyskał uznania wśród polityków PiS. Już od jakiegoś czasu mówią oni o referendum w tej sprawie, na razie jednak nie wiadomo, kiedy miałoby się odbyć. Na razie pojawiła się informacja o tym, kiedy Sejm zajmie się tą sprawą.

Referendum w sprawie relokacji migrantów, według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, powinno się odbyć w tym samym dniu, co jesienne wybory parlamentarne. Jednak Senat odrzucił 28 lipca nowelizację ustawy, która miałaby umożliwić przeprowadzenie referendum w dniu wyborów parlamentarnych, do Parlamentu Europejskiego czy wyborów prezydenckich.

Sprawozdawca połączonych senackich komisji Krzysztof Kwiatkowski wśród powodów wskazał, że przepisy realnie nie ułatwią sprawy dla wyborców, a ponadto rozróżnienie kwoty wydatków na referendum i wybory byłoby trudne. Wyliczył także wyjątkowo szybki tryb pracy nad ustawą.

Teraz sprawa zostanie rozpatrzona przez Sejm. Jak podaje portal 300polityka, ma do tego dojść 17 sierpnia w czwartek o 9:00. „Rozpatrzenie wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie ... (druk nr ...)” – czytamy w porządku 81. posiedzenia Sejmu, które będzie się odbywać w dniach 16-17 sierpnia.

Sonda
Czy weźmiesz udział w referendum ws. relokacji migrantów w Polsce?
Wieczorny Express - Jan Emil Młynarski