Referendum

i

Autor: fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Referendum

Referendum trafiło już do Sejmu! Premier skierował wniosek

2023-08-14 22:47

W poniedziałek 14 sierpnia rząd skierował do Sejmu wniosek o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego o szczególnym znaczeniu dla państwa. Referendum ma odbyć się 15 października w dniu wyborów. Obecnie we wniosku znajdują się cztery pytania, które zaproponowali politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Poznaliśmy wszystkie pytania referendum. Premier wystosował wniosek

Wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek skierował premier Mateusz Morawiecki

Pierwsze pytanie zaproponowane we wniosku brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?".

Treść drugiego pytania: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".

Trzecie pytanie brzmi: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?".

Czwarte pytanie to: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Referendum odbędzie się w terminie wyborów

Premier wniósł jednocześnie o wyznaczenie referendum na 15 października 2023 r, czyli datę wyborów do Sejmu i do Senatu.

Do pytań referendalnych Morawiecki nawiązał w wieczornej transmisji live na Facebooku.

- Wszystkie te pytania są przyjęte na Radzie Ministrów właśnie po to, aby Polaków zapytać o to, czy chcą: podniesienia wieku emerytalnego, nielegalnej imigracji, zburzenia zapory na granicy z Białorusią. Wszystkie te pytania są kluczowe" - podkreślił szef rządu. "Zapytamy też o wyprzedaż majątku narodowego, o wyprzedaż przedsiębiorstw państwowych z różnego rodzaju spółek, bo na tym polega demokracja - dodał.

Pieniądze to nie wszystko - Sławomir Dudek
Sonda
Czy weźmiesz udział w referendum ws. relokacji migrantów w Polsce?