Sejm, budynek Sejmu

i

Autor: Jan Bielecki Budynek Sejmu

Reakcja Izraela po głosowaniach w Sejmie. „Hańba. Polska popełnia błąd”

2021-06-24 22:49

Kolejne napięcia na linii Polska-Izrael? Sejm przyjął nowelizację przepisów nakazujących uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu "rażącego naruszenia prawa" - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Według przepisów, jeśli upłynęło 30 lat, to nie będzie już możliwości postępowania w sprawie nieważności decyzji. - Sejm przyjął ustawę, która kończy z dziką reprywatyzacją, która blokuje zgłaszanie kolejnych roszczeń, w tym mienia bezspadkowego. To bardzo ważna ustawa, która kończy z niepewnością i niesprawiedliwością – ocenił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Strona Izraelska już zareagowała na nowelizację. Szef tamtejszego MSZ uznał, że „nowe polskie prawo jest hańbą”. - Polska popełnia błąd – stwierdził Yair Lapid.

- Polski parlament uchwalił ustawę zabraniającą zwrotu mienia żydowskiego lub zadośćuczynienia za nie ocalałym z Holokaustu i ich potomkom. Nie mam zamiaru milczeć w obliczu tego prawa. To bezpośrednie i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zrobiono w Polsce podczas Holokaustu (…) Żadne prawo nie zmieni historii. Nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami. Izrael stanie jako mur obronny chroniący pamięć o Holokauście oraz honor ocalałych z Holokaustu i ich własność – czytamy na Twitterze izraelskiego szefa dyplomacji. Do przyjętej przez Sejm nowelizacji odniosła się też Ambasada Izraela w Polsce. - Zachowanie pamięci o Zagładzie i troska o prawa ocalonych z Holokaustu, do których zalicza się kwestia zwrotu mienia żydowskiego zagrabionego podczas Zagłady, są kluczowymi elementami tożsamości i leżą u podstaw istnienia Państwa Izrael. Są one również istotnymi dziedzinami aktywności izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z dumą wypełniamy ten obowiązek, wynikający z wyznawanych przez nas wartości moralnych i powinności historycznej (…) To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami. Z powagą podchodzimy do próby uniemożliwienia zwrotu prawowitym właścicielom mienia zagrabionego w Europie Żydom przez nazistów i ich kolaborantów. Polska wie, co jest właściwym krokiem w tej sprawie – czytamy w oświadczeniu.

Super Raport (Michał Woś - wiceminister sprawiedliwości, Solidarna Polska oraz Michał Listkiewicz - były prezes PZPN), Sedno Sprawy: Krzysztof Pyrć