„Współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa” – stanowi rzeczona uchwała. Istotne jest, że w PiS dostrzeżono, że rodziny polityków PiS znajdują miejsce (wynagrodzenie i wpływy) w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Takich spółek jest 357, a jak twierdzi portal Bussines Insider – ponad 700. „Przypadki nepotyzmu w naszych szeregach rzucają cień na całą naszą formację. Podważają jej wiarygodność. Kwestionują fundamentalną dla Prawa i Sprawiedliwości zasadę, że uprawianie polityki rozumiemy jako służbę w interesie dobra wspólnego, jako pracę na rzecz pomyślności Rzeczpospolitej i jej obywateli, a nie jako sposób na osiąganie własnych korzyści" - napisano w uchwale, podajemy za PAP.
To nie koniec rewolucji kadrowej w państwowych spółkach. Uchwała ta zakazuje także „zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości - to jest ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców”. Jak to ma się do praw obywatelskich, Konstytucji itp., to już o tym rozstrzygać nie będziemy. Z pewnością będzie to przedmiotem prawniczej debaty. Nie wszyscy bliscy powinowaci polityków muszą martwić się, że partia wprowadził im taki zakaz. W uchwale jest wyjątek od przyjętej reguły. Otóż zaznaczono, że powyższe nie obejmują osób, które zostały „zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”. Nadto z litery uchwały nie wynika, by zakaz obejmował, przykładowo, kuzyna/kuzynki polityka PiS.
Należy zauważyć, że PiS rozpoczął walkę z nepotyzmem (na razie) w spółkach państwowych. Poza nim są jeszcze spółki samorządów wojewódzkich i terytorialnych, w których PiS sprawuje władzę z woli wyborców. Np. będąc w radzie nadzorczej spółki miejskiej można przez rok zarobić kilkadziesiąt tysięcy złotych. To ok. 20 proc. rocznego wynagrodzenia prezydenta bardzo dużego miasta. W dużych spółek skarbu państwa przeciętna pensja członka rady nadzorczej (wg raportu PwC z 2019 r.) wynosiła 70 proc. uposażenia prezesa takiej spółki. Oczywiście będąc przewodniczącym rady nadzorczej wynagrodzenie jest wyżej od podanej średniej.
Trzeba podkreślić, że by zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa, nie wystarczą rodzinne koneksje. Piastowanie funkcji w organach nadzorczych spółek Skarbu Państwa wymaga od kandydatów złożenia państwowego egzaminu. Wymóg ten nie obejmuje jedynie członków wybieranych przez pracowników. W pozostałych przypadku konieczne jest przejście ścieżki egzaminacyjnej przed komisją wyznaczoną przez Ministra Aktywów Państwowych.
Polecany artykuł: