Donald Tusk

i

Autor: PAWEŁ DĄBROWSKI/SUPER EXPRESS Donald Tusk

Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Tuska nie będzie! "Nie ma uprawnień, by uczestniczyć w RBN"

2022-01-28 7:55

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zbiera się w piątek 28 stycznia o 13:00. Do RBN należą m.in. szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów. Wiadomo jednak, że w posiedzeniu Rady nie weźmie udziału Donald Tusk. Przekazała tak w piątek rano Bogna Janke, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która zbiera się w piątek omówi bieżącą sytuację związaną z groźbą inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Przedstawiciele opozycji zamierzają pytać m.in. o to, jak Polska jest przygotowana na ewentualny konflikt na Wschodzie. Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zostało zapowiedziane na godz. 13:00 i według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha ma dotyczyć sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie i będzie miało charakter niejawny. Zaproszenia na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego otrzymali m.in. przewodniczący klubów i kół parlamentarnych i to oni, bądź osoby przez nich wskazane mają reprezentować zarówno PiS, jak i opozycję na posiedzeniu RBN. Przedstawicielem PiS ma być - jak wynika z informacji, do których dotarła PAP - szef klubu parlamentarnego Ryszard Terlecki. 

Jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską, zaproszenie otrzymał szef klubu KO Borys Budka, który nie podjął jednak jeszcze decyzji, czy uda się na posiedzenie RBN, czy upoważni do udziału np. któregoś z posłów specjalizujących się w tematyce międzynarodowej i kwestiach bezpieczeństwa. Zaproszenia nie otrzymali natomiast liderzy partii współtworzących KO, w tym Donald Tusk. O sprawę tę w porannym programie TVN24 "jeden na jeden" pytana była sekretarz stanu z kancelarii prezydenta Dudy. Bogna Janke: - Przewodniczący Tusk nie ma uprawnień, by uczestniczyć w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego - stwierdziła. 

DOWIEDZ SIĘ>>>Owsiak poszedł do śmietnika. Zobaczył coś, co nim wstrząsnęło!

Z informacji PAP wynika, iż lider PO nie mógł być zaproszony, ponieważ nie jest parlamentarzystą, w związku z tym nie posiada certyfikatu dostępu do informacji niejawnych, które mają być przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego, kto weźmie udział?

W spotkaniu ma wziąć także udział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który liczy na to, iż prezydent przedstawi wszystkim siłom politycznym informację o tym, jak wyglądają obecnie relacje polsko-ukraińskie.  Udział w spotkaniu zapowiedział też lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyć mają także m.in. lider Kukiz'15 Paweł Kukiz i przewodnicząca koła Polski 2050 Hanna Gill-Piątek, którą tak, jak innych posłów opozycji interesuje przede wszystkim to, na ile Polska jest przygotowana na ewentualny konflikt na Ukrainie. 

Zapowiadając w poniedziałek zwołanie RBN, prezydent Duda zadeklarował, że z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej będzie się chciał podzielić wiedzą i obrazem sytuacji, który "powstaje w wyniku tych wszystkich spotkań i rozmów", które w ostatnim czasie prowadzi.

CZYTAJ>>>Były poseł Grzegorz J. zatrzymany przez CBA! W tle łapówki

Sonda
Czujesz się bezpiecznie w Polsce?
Express Biedrzyckiej - Leszek Miller: Opozycja gra rolę pożytecznych idiotów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają