Prezydent Rosji Władimir Putin

i

Autor: Getty Images Putin się wścieknie. Embargo na ropę z Rosji coraz bliżej!

Putin się wścieknie. Embargo na ropę z Rosji coraz bliżej!

2022-05-24 9:17

Embargo w Europie na ropę z Rosji coraz bliżej. - Problem z sankcją na rosyjską ropę mają przede wszystkim Węgry, ale myślę, że w ciągu kilku dni będzie przełom - powiedział niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej. Jak dodał, wprowadzenie embarga na ten surowiec jest "w zasięgu ręki".

Węgry nie zgadzają się na nowe sankcje dla Rosji

Wicekanclerz Niemiec powiedział, że tylko kilka krajów ma problem z udzieleniem zgody na tę sankcję wobec Rosji i są to przede wszystkim Węgry. Dodał jednak, że w jego ocenie "w ciągu kilku dni osiągniemy przełom". Zasygnalizował uwzględnienie argumentów Węgier, gdyż - jak stwierdził - państwa członkowskie Unii Europejskiej są w różnym stopniu uzależnione od rosyjskich źródeł energii. 

- Między Węgrami a Portugalią jest po prostu inny stosunek do Rosji - to oczywiste - powiedział Habeck. Według ministra, "można to wziąć pod uwagę", ale "wtedy musi się także na Węgrzech coś wydarzyć".

Minister gospodarki Niemiec: Embargo na ropę automatycznie nie osłabi Putina

W ocenie niemieckiego polityka, embargo na ropę nie prowadzi automatycznie do "osłabienia Putina". - Konsekwencje amerykańskiego embarga na ropę były widoczne: Ceny ropy naftowej wzrosły na całym świecie. W związku z tym Putin w ostatnich tygodniach sprzedawał mniej ropy, a miał większe dochody. Tego oczywiście należy uniknąć - podkreślił Habeck.

Setki firm z Polski zarejestrowanych w Niemczech. Boją się Polskiego Ładu

Komisja Europejska zaproponowała zakończenie importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu sześciu miesięcy. W ramach kompromisu proponuje się, aby dać Węgrom więcej czasu. Zdaniem rządu premiera Viktora Orbana, propozycja Komisji nie wydaje się wystarczająca. To wszystko może nie spodobać się Putinowi. 

Express Biedrzyckiej 23.05 (Jarosław Gowin, gen. Waldemar Skrzypczak, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk) Sedno Sprawy: Tomasz Siemoniak
Sonda
Ile potrwają jeszcze rządy Putina w Rosji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE