Władimir Putin

i

Autor: MIKHAIL KLIMENTYEV, SPUTNIK, KREMLIN POOL PHOTO VIA AP Władimir Putin

Putin ostro o sankcjach nałożonych na Rosję: Są jak wypowiedzenie wojny

2022-03-05 15:24

Nałożone na Rosję przez Zachód sankcje przypominają wypowiedzenie wojny - powiedział w sobotę (5.03.2022 r.) prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z pracownicami rosyjskich linii lotniczych. Uzasadniając inwazję na Ukrainę powiedział, że "Rosja musiała bronić rosyjskojęzycznych mieszkańców wschodniej Ukrainy oraz własnych interesów".

Putin powtórzył, że celem Rosji jest "demilitaryzacja" oraz "denazyfikacja" Ukrainy, która powinna - zdaniem rosyjskiego prezydenta i dyktatora - zachować neutralność. Prezydent Rosji powiedział, że obecna władza w Kijowie "musi zrozumieć, że jeśli będzie dalej działać w tym samym duchu, zakwestionuje przyszłość ukraińskiej państwowości", a jeśli tak się stanie, "będzie to całkowicie ciążyć na ich sumieniu" – podaje RIA Novosti. Wojna na Ukrainie trwa, przypomnijmy, od 24 lutego 2022 roku.

Władimir Putin spotkał się w sobotę 5 marca z kobietami z załóg rosyjskich linii lotniczych. Podczas spotkania zadano mu pytania o cele ataku na Ukrainę i możliwość wprowadzenia stanu wojennego w tym kraju. – Sankcje wobec Rosji są podobne do wypowiedzenia wojny – powiedział prezydent Władimir Putin, cytowany przez RIA Novosti. Wcześniej rosyjska agencja przytaczała słowa Siergieja Ławrowa, który oskarżył Wołodymyra Zełenskiego o próbę sprowokowania konfliktu między Rosją a NATO. Putin stwierdził, że "Rosja stara się rozwiązać konflikt na Ukrainie w sposób pokojowy". – Trzeba było pozwolić Donbasowi mówić po rosyjsku i żyć po swojemu – powiedział.

Tymczasem jak twierdzi sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow  Rosjanie nie są gotowi umierać za fantazje Władimira Putina

Czytaj także: Wojna na Ukrainie. Putin sugeruje, że Zachód wypowiedział wojnę i łamie zawieszenie broni [Relacja na żywo 5.03.2022]

Rosyjskie siły okupacyjne uciekają się do taktyki jawnego terroru, zadając putinowskie "uderzenia punktowe" w cywilów i infrastrukturę krytyczną. Celem jest zastraszenie, wywołanie paniki, złamanie naszej woli oporu. Podły i podstępny wróg łamie zawarte porozumienia – blokuje otwarcie "zielonych korytarzy", nie dopuszcza pomocy humanitarnej, ale jednocześnie próbuje stworzyć fałszywy obraz "radosnego przyjmowania" okupantów przez miejscowych. Ale tanie sztuczki rosyjskiej propagandy zawodzą" - ocenia.

Express Biedrzyckiej - Piotr Zgorzelski: Putin musi skończyć jak Hitler

Zgodnie z inicjatywą Polski, ministrowie sprawiedliwości państw UE poparli wszczęcie śledztwa przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze w sprawie zbrodni wojennych Rosji na terenie Ukrainy - powiedział w sobotę (5.03.2022 r.)  wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan poinformował, że MTK wszczął śledztwo ws. zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie. Potwierdził, że biuro otrzymało w tej sprawie listy polecające od 39 państw.

Sonda
Czy W. Putin trafi przed Trybunał w Hadze za zbrodnie wojenne?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany