Posiedzenie Naczelnego Komitetu Wykonawczego w sprawie rekonstrukcji rządu, zostało zwołane pierwotnie na poniedziałek, dowiedział się PAP. Ale z racji tego, że w poniedziałek ma dojść do spotkania liderów koalicji rządzącej z premierem, PSL zdecydował się na zmianę terminu wewnętrznych rozmów. Jak wynika z informacji PAP uzyskanych w PSL, Naczelny Komitet Wykonawczy zbierze się we wtorek o godz. 17 w warszawskiej siedzibie partii. Głównym tematem spotkania ma być omówienie ustaleń, które zapadły na spotkaniu liderów koalicji, a do którego dojdzie właśnie 21 lipca.
Rekonstrukcja rządu - znany jest termin
Wicepremier i minister Krzysztof Gawkowski w poniedziałek w Radiu Zet oświadczył, że rekonstrukcja rządu zostanie przeprowadzona w najbliższym czasie, a dokładnie w środę (23.07) i czwartek (24.07), a zmiany zostały już uzgodnione. Jak przekonywał, poniedziałkowe spotkanie liderów partii wchodzących w skład koalicji rządowej ma być poświęcone formie zakomunikowania zmian. Gawkowski przekazał też, że w zrekonstruowanym rządzie pojawią się dwa duże resorty powstałe z połączenia dotychczas istniejących. - Jeden bardzo duży, będzie odpowiedzialny za sprawy gospodarcze, a drugi za sprawy ważne na dziś dla kraju, czyli energetykę - wskazał.
Wicepremier nie odpowiedział, ilu ministrów będzie liczyła zrekonstruowana Rada Ministrów. - Myślę, że część ministrów bez teki zakończy swoje urzędowanie, część zostanie przesunięta na stanowiska sekretarzy, bądź podsekretarzy stanu w ministerstwach. W niektórych resortach dojdzie do zmiany na poziomie personalnym - mówił Gawkowski.
Ile ministerstw jest w rządzie Donalda Tuska?
Obecnie rząd tworzy 19 resortów:
- Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP),
- Ministerstwo Cyfryzacji (MC),
- Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN),
- Ministerstwo Finansów (MF),
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR),
- Ministerstwo Infrastruktury (MI),
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ),
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN),
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW),
- Ministerstwo Obrony Narodowej (MON),
- Ministerstwo Przemysłu (MP),
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS),
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW),
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT),
- Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT),
- Ministerstwo Sprawiedliwości (MS),
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA),
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ),
- Ministerstwo Zdrowia (MZ).

Jest też 7 ministrów bez teki: minister – członek Rady Ministrów, szef KPRM Jan Grabiec (KO), minister – członek Rady Ministrów, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek (rekomendowany przez KO), minister ds. UE Adam Szłapka (KO), minister – członek Rady Ministrów Marcin Kierwiński (KO), ministra ds. równości Katarzyna Kotula (Nowa Lewica), ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz (KO), ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego, przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Adriana Porowska (rekomendowana przez Polskę 2050).