Przemysław Czarnek w Sednie sprawy

i

Autor: SEDNO SPRAWY Przemysław Czarnek w Sednie sprawy

Czarnek o skróceniu nauki zdalnej. Minister edukacji się wygadał! [SEDNO SPRAWY]

2022-02-01 9:00

Przemysław Czarnek we wtorkowy poranek, 1 lutego 2022 roku, gościł u Jacka Prusinowskiego w programie "Sedno Sprawy" na antenie Radia Plus. Minister edukacji i nauki odniósł się do kontrowersji wokół nowelizacji prawa oświatowego. Czy "Lex Czarnek" ma szansę wejść w życie w obecnej formie? Czy nauczyciele muszą być gotowi na obowiązkowe szczepienia? Czy jest szansa na szybszy powrót młodzieży do nauki stacjonarnej? Zobacz, co mówił Przemysław Czarnek w Radiu Plus!

Przemysław Czarnek we wtorek, 1 lutego 2022 roku, był gościem porannego programu "Sedno Sprawy" w Radiu Plus. Dziennikarz Jacek Prusinowski pytał ministra edukacji i nauki m.in. o kwestie dotyczące procedowanych zmian w prawie oświatowym. Czy Andrzej Duda podjął już decyzję w tej sprawie? - Nie, bo pan prezydent nie ma ustawy jeszcze u siebie na biurku. Jeszcze nie wiadomo, w jakiej formie ona do niego dotrze - tłumaczył Przemysław Czarnek. - Prezydent będzie podejmował decyzje, gdy ustawa trafi do niego na biurko - dodał minister edukacji i nauki. Jakie wątpliwości pojawiły się u Andrzeja Dudy i jego małżonki, która o "Lex Czarnek" rozmawiała nawet z przedstawicielkami opozycji? - Wątpliwości były dwie, te najważniejsze. Po pierwsze, chodziło o możliwość odwołania dyrektora - mówił Czarnek. - Tu nie ma żadnej swobody kuratora - stwierdził. - Jeśli dyrektor nie realizuje zaleceń pokontrolnych, kurator wzywa go do wyjaśnień - tłumaczył cały proces minister. - Nie ma żadnej dowolności co do zwalniania dyrektorów - mówił na antenie Radia Plus. - Druga rzecz dotyczyła zajęć organizowanych przez organizacje pozarządowe - kontynuował minister Przemysław Czarnek. - Kurator może zablokować każde zajęcia, nawet jeśli wszyscy rodzice będą ich chcieli - odpowiedział Jacek Prusinowski. Dziennikarz zaznaczył, że w ręce kuratorów trafi narzędzie, które może być wykorzystywane w celach ideologicznych. - Faktem jest, że więcej będzie zależało od kuratorów niż od rodziców - dodał Jacek Prusinowski. - Nie mówmy, co będzie po zmianie władzy - kontrował Przemysław Czarnek. - Nie widzę nic dziwnego w tym, żeby organizacja pozarządowa, którą zapraszamy do szkoły, najpierw przedstawiła plan dotyczący zajęć - mówił minister.

Zobacz także: Kluczowe spotkanie Przemysława Czarnka z prezydentem Dudą. Chodzi o "lex Czarnek"

Na antenie Radia Plus poruszono również wątek edukacji w okresie piątej fali epidemii COVID-19. - Nie ma dziś rozmów o obowiązkowych szczepieniach nauczycieli - zaznaczył Przemysław Czarnek. Dopytywany, czy byłby to dobry pomysł, odpowiedział: "Nie ja jestem osobą, która odpowiada za zdrowie i za służbę sanitarną". - Mówimy o grupie społecznej, która jest zaszczepiona w 85 procentach - tłumaczył Czarnek. Czy nauka zdalna może zostać skrócona? - Tak, rozmawiamy. Za chwilę też będziemy o tym dyskutować. (...) Jeżeli będzie taka możliwość, skrócimy okres nauki zdalnej, szczególnie w tych województwach, gdzie kończą się ferie zimowe - mówił Przemysław Czarnek w programie "Sedno Sprawy". - Będziemy starali się skrócić naukę zdalną o tydzień bądź dwa tygodnie - tłumaczył minister edukacji i nauki.

Sonda
Czy Przemysław Czarnek jest odpowiednią osobą na stanowisku ministra edukacji?
Sedno Sprawy - Przemysław Czarnek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE