Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: Krystian Maj KPRM Premier Mateusz Morawiecki

Przełomowe święta Bożego Narodzenia. Jest kalendarz szczepień przeciwko COVID-19

2020-12-22 17:33

Pierwsze szczepionki na koronawirusa dotrą do Polski w drugim dniu świąt, zaś pierwsza osoba będzie zaszczepiona w szpitalu MSWiA w Warszawie już za kilka dni. – Będziemy najpierw szczepili grupę zero, czyli służby medyczne, które najbardziej tego potrzebują. W pierwszym tygodniu 2021 r. Europejska Agencja Leków najprawdopodobniej zatwierdzi drugą szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Moderna, która również została zamówiona przez Polskę – poinformował Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w warszawskim Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA. Zapraszamy do zamieszczania opinii na temat szczepień w naszej sekcji komentarzy.

26 grudnia wieczorem do Polski trafi 10 tys. sztuk szczepionek, które 27 grudnia dostarczone zostaną do 73 szpitali. - Do końca stycznia będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozwoli zaszczepić do końca stycznia około 750 tys. osób. Do szczepień zgłosiło się już 300 tys. osób z grupy zero, nabór trwa – podał w trakcie konferencji szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Pierwsze szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia mają rozpocząć się 27 grudnia – wynika z informacji PAP. Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Uprawnieni do otrzymania szczepienia w etapie zero, oprócz pracowników szpitali węzłowych, są też pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Do grupy, która w pierwszej kolejności będzie zaszczepiona, należą ponadto pracownicy domów pomocy społecznej, miejskich ośrodków pomocy społecznej, aptek i punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, uczelni medycznych oraz studenci medycznych kierunków. Dotyczy to również personelu niemedycznego, tzn. administracyjnego i pomocniczego, w tym wolontariuszy i stażystów, jak również osób z firm współpracujących.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Prezes Pfizer Polska rozwiewa wątpliwości i zapewnia: "Szczepionki są bezpieczne". Najważniejsze fakty. TYLKO U NAS

DRAMATYCZNE dane! Premier w opałach. Cała akcja może runąć w gruzach. Sondaż

Przygotowania świąteczne w domu Tusków. Dziadek z wnuczką na spacerze, babcia na zakupach

Do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 mają więc prawo m.in. pracownicy księgowości w szpitalu, ale także pracownicy firmy współpracującej z placówką medyczną, np. dostawcy czy pracownicy ochrony. Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie zero, niezależnie od tego, czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie.

Szpitale do 28 grudnia 2020 r. zbierają dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. W całej Polsce takich szpitali jest ponad 500.