żołnierz ukraiński, Ukraina, SZU, wojna

i

Autor: pixabay.com

Wojna w Ukrainie

Przełomowe słowa sekretarza generalnego NATO. Chodzi o wojnę w Ukrainie

Deklaracja Sekretarza generalnego NATO wygląda na przełomową. Skłania się w stronę przyznania Ukrainie prawa do uderzania na cele w Rosji. Uzasadnieniem są zmieniające się realia wojny. Deklaracja w tym samym kierunku została kilka dni temu ogłoszona przez najwyższe władze Szwecji.

Sekretarz generalny NATO: ograniczenia dla broni NATO-wskiej w Rosji do przemyślenia

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poprzez uderzanie w cele wojskowe poza ich terytorium, z których atakują Rosjanie. W jego ocenie członkowie NATO powinni przemyśleć ograniczenia w stosowaniu uzbrojenia, jakie wysyłają na Ukrainę.

"Członkowie NATO dostarczają różnego rodzaju wsparcia Ukrainie, niektórzy mają ograniczenia dotyczące możliwości stosowania tego uzbrojenia, inni ich nie mają, to są decyzje podejmowane przez kraje" - mówił Stoltenberg w Pradze podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO. "Ale musimy brać też pod uwagę, to jak zmienia się przebieg tej wojny - na początku prawie wszystkie walki miały miejsce głęboko na terytorium Ukrainy, a w ostatnich tygodniach i miesiącach do ciężkich walk dochodzi wzdłuż granicy między Ukrainą a Rosją, w regionie Charkowa" - powiedział.

Zakaz stosowania broni w Rosji daje Putinowi przywileje na froncie

"Widzimy, że Rosjanie będąc po swojej stronie granicy, która stanowi mniej więcej linię frontu - ze swoją artylerią, wyrzutniami rakiet, samolotami, magazynami broni i paliwa - są bardziej bezpieczni, niż gdyby byli atakowani najnowszym sprzętem, który Ukraina otrzymała" - podkreślił.

Dlatego według niego "nadszedł czas, by zastanowić się nad tymi ograniczeniami, by umożliwić Ukraińcom obronę". "Oni mają prawo do samoobrony, także poprzez uderzanie w cele wojskowe, które znajdują się poza ukraińskim terytorium, np. na granicy, a z których Rosjanie dokonują ataków na siły ukraińskie" - zauważył sekretarz generalny NATO.

Deklaracja MON Szwecji: nasza broń może być użyta przez Ukrainę przeciwko celom w Rosji

Ukraina może wykorzystywać szwedzką broń przeciwko celom na terenie Rosji o ile działania te są zgodne z prawem wojennym - oświadczył w niedzielę 26 maja minister obrony Szwecji Pal Jonson na łamach gazety "Hallandsposten".

Szef szwedzkiego resortu obrony przypomniał, że Ukraina odpiera niesprowokowaną inwazję ze strony Rosji. "Zgodnie z międzynarodowym prawem Ukraina ma prawo do obrony poprzez działania bojowe skierowane na terytorium przeciwnika, o ile jest to zgodne z prawem wojennym" - podkreślił Jonson. Dodał, że "Szwecja stoi za prawem międzynarodowym i prawem Ukrainy do obrony".

Rosja wykorzystuje obszar przy granicy lądowej z Ukrainą jako bufor do zbierania swoich sił, aby dokonywać zniszczeń na północ od Charkowa.

Do tej pory Szwecja przekazała Ukrainie m.in. 50 bojowych wozów piechoty CV90, 10 czołgów Leopard 2, osiem haubic samobieżnych Archer, a także 10 łodzi Stridsbat 90.

Express Biedrzyckiej - gen. Waldemar SKRZYPCZAK

II wojna światowa. Najważniejsze wydarzenia i daty. 5 punktów to absolutne minimum

Pytanie 1 z 10
Kiedy Niemcy i Francja przystąpiły do wojny?
Listen on Spreaker.