Wojciech Roszkowski

i

Autor: Marek Zieliński/Super Express

Przejrzeli podręcznik do HIT. Wypunktowali listę "czarnych charakterów". Kim jest autor podręcznika do HIT Wojciech Roszkowski?

2022-06-27 10:08

Ostatnio głośno jest o podręczniku do HIT, czyli nowego przedmiotu szkolnego o nazwie historia i teraźniejszości. Autorem publikacji jest znany historyk Wojciech Roszkowski. Już pierwsze informacje o podręczniku wywołały burzę. Teraz dziennikarze Onetu postanowili dokładnie przejrzeć podręcznik do HIT. Wskazali, na to, co najbardziej ich zaskoczyło.

Podręcznik do przedmiotu Historia i teraźniejszość, wzbudził ogromne emocje. Przytaczane w mediach fragmenty książki wzbudzały sensację. Wystarczy wspomnieć o fragmencie wspomnienia jednego z przywódców ruchu studenckiego 1968 r. Daniela Cohna-Bendita, które zostały zacytowane. Teraz podręcznikowi przyjrzał się Onet. Z analizy dziennikarzy wynika, że  już od pierwszych stron mamy do czynienia z podręcznikiem, który przedstawia "Słuszne, interesujące i logiczne fragmenty są przeplatane publicystycznymi tezami autora". Przykładem ma być podejście do przedstawienia II wojny światowej. Dziennikarze zauważają, że w książce Polska jest przedstawiona jako główna ofiara wojny i  że mamy najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, ale  nie ma np. "Żadnego kontekstu antysemityzmu w Europie, ani liczby Żydów na ziemiach polskich, w tej części nie ma. Po prześledzeniu podręcznika zauważono też, że jednym z "czarnych charakterów" jest w nim lewica, która w żadnym kontekście nie jest przedstawiona neutralnie.

Podręcznik do HIT: Negatywne przedstawienie tematu gender i feminizmu

Onet zauważa, że w podręczniku są też miejsca poświęcone Zjednoczonej Prawicy, ale też jej poprzednikom. - Roszkowski nawiązał do słynnego hasła wyborczego z 2010 r., czyli "Nie róbmy polityki. Budujmy mosty". "Był to slogan bardzo popularny, ale czy chodziło w nim o dobro wspólne? Mosty trzeba budować, oczywiście, ale nie powinno się zniechęcać ludzi do głębszego zainteresowania się polityką, ponieważ to oznacza zarazem brak zainteresowania dla własnego państwa, dla jego losów"  wyjaśnia historyk - czytamy w portalu. Negatywnie w HIT są też przedstawione zagadnienia: gender, feminizm.

Kim jest prof. Wojciech Roszkowski?

Kim jest autor podręcznika Wojciech Roszkowski? To znany historyk, który tworzył książki pod pseudonimem Andrzej Albert. Jest on autorem szeregu publikacji poświęconych historii Polski w XX i XXI wieku. Ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W 1978 obronił doktorat, a habilitację  uzyskał w 1987 z nauk ekonomicznych. Był prorektorem Szkoły Głównej Handlowej. W 1996 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Oprócz tego miał w swoim życiorysie wątek polityczny. W 2004 roku wystartował z listy PiS do Parlamentu Europejskiego i uzyskał mandat europosła.

Temat podręcznika do HIT pojawił się w czasie wywiadu Przemysława Czarnka na antenie Polskiego Radia. - Podręcznik "Historia i Teraźniejszość" i przedmiot historia i teraźniejszość ma pokazać Polskę w prawdzie i to boli tych, którzy prawdę przed Polakami ukrywali - mówił minister edukacji w programie "Sygnały Dnia" w poniedziałek 27 czerwca.

Sonda
Jak oceniasz polską szkołę?
Sedno Sprawy - Przemysław Czarnek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE