Protesty w obronie niezależności sądownictwa przed Sejmem

i

Autor: Screen Twitter/Katarzyna Lubmnauer

Protesty przed Sejmem i sądami pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty" [RELACJA]

2019-12-18 21:06

W środę w wielu polskich miastach odbyły się protesty przed sądami, a w Warszawie przed Sejmem. Osoby, które wzięły w nich udział podkreślały, że chcą w ten sposób bronić niezależności sądownictwa. Protesty pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty" rozpoczęła się punktualnie o 18.00. Co się działo? Relacja z protestów w obronie niezależności sądownictwa na SE.pl.

W ponad 150 miastach w środę odbyły się protesty w obronie sądownictwa. Tłumy zebrały się w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i innych miastach. Organizatorzy akcji protestów "Dziś sędziowie - jutro Ty" przed sądami tak zachęcali do wzięcia w niej udziału: - Obywatelki i obywatele! PIS wypowiada otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu! Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu! Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego! To koniec trójpodziału władzy oraz krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej! Wzywamy wszystkich do protestu! 18 grudnia wyjdźmy na ulice w całej Polsce - solidarni z sędziami! - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku. Czego dotyczy akcja? Ma być odpowiedzią na tzw. dyscyplinowanie sędziów, czyli projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym, a także o Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Relację z protestów na SE.pl.

21:04 Protesty dobiegły końca. Nie brakuje komentarzy, w Telewizji Republika Antoni Macierewicz powiedział: -  Tutaj nie chodzi tylko o system wymiaru sprawiedliwości. To jest atak na konstytucję i suwerenność państwa polskiego. 

20:24 Protest przed sądem odbył się m.in. w Szczecinie RELACJA ZE SZCZECINA

19:57 Jak powiadomił na Twitterze dziennikarz Radia Zet Maciej Bąk, Donald Tusk jednak nie pojawi się na proteście w Gdańsku: - Chciał wyjść z ECSu, gdzie podpisuje książki, ale ludzie nie chcieli go wypuścić, bo stoją w półkilometrowej kolejce - przekazali organizatorzy protestu w Gdańsku. Na te słowa zareagował poseł Radosław Fogiel z PiS, kpiąc napisał: - Słyszałem, że później ma duże spotkanie w Puławach.

18:55 Protestujących w całej Polsce wspiera też Tomasz Lis. Dziennikarz napisał na Twitterze: Serdecznie pozdrawiam protestujących w całej Polsce. Jestem z Wami

PRZECZYTAJ: Tomasz Lis zabrał głos PIERWSZY raz odkąd trafił do szpitala. Ważne słowa [ZOBACZ]

18:51 W czasie protestów wznoszone są okrzyki: Hańba! Hańba! oraz "Jarosław K. Jarosław K."

18:37 Sędzia Igor Tuleja jest jednym z największych przeciwników "reform" sądownictwa. Podczas przemówienia do demonstrantów, stwierdził, że sędziów obrzuca się błotem i próbuje wtrącić do wiezień. – Proszę was, abyście zapamiętali nas, jak byliśmy w togach i na festiwalu Owsiaka. Gdyby przyszedł moment, że nas zabraknie, mówcie dzieciom, że kiedyś były wolne sądy. Ta pamięć przetrwa – mówił Tuleja.

18:33 Według niepotwierdzonych informacji, w Gdańsku do protestujących może wyjść Donald Tusk, były premier, szef Europejskiej Partii Ludowej.

18:30 W proteście przed Sejmem w stolicy bierze udział m.in. profesor Leszek Balcerowicz.

18:24 

Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia sędziowskiego Iustitia, podczas protestu w Katowicach, zarzucił rządzącym politykom celowe dzielenie Polaków.

– Politycy partii rządzącej tak chcą spędzić święta Bożego Narodzenia. Chcą, żeby rodziny się kłóciły, chcą nas podzielić. Kiedy ludzie są na jarmarku świątecznym, do ich domu przychodzi złodziej, który okrada ich z wolności – powiedział Markiewicz do zgromadzonych w proteście przeciwko zmianom w sądownictwie.

18:00 W centralnych miejscach Warszawy, Poznania. Krakowa, Torunia i Krakowa zebrały się tłumy manifestantów. W Warszawie protest zorganizowane przed Sejmem.