Protesty w sprawie ustawy lex TVN

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Protesty w sprawie ustawy lex TVN

Protesty przeciw Lex TVN. Tłumy, Tusk, Trzaskowski wspierają TVN. [ZAPIS RELACJI]

2021-12-19 17:30

Protesty przeciw Lex TVN odbędą się w całej Polsce w niedzielę 19 grudnia. Największy jest w Warszawie. Swoje wsparcie dla TVN chcą pokazać widzowie stacji, ale też politycy opozycji, którzy grzmią, że przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji to zamach na wolność słowa. - Jesteśmy tu dziś w obronie wolnych mediów, wolnego słowa; gdy będziemy solidarni, wygramy, zmieciemy razem tę władzę - powiedział w niedzielę szef PO Donald Tusk podczas protestu w Warszawie. Zapis relacji z protestów ws. Lex TVN na SE.pl.

W piątek Sejm przyjął ustawę zwaną potocznie Lex TVN, czyli przepisy nowelizują ustawę o radiofonii i telewizji. Ustawa trafi teraz do prezydenta, który ma na decyzję 21 dni od momentu wpłynięcia ustawy do jego kancelarii. Andrzej Duda może ustawę podpisać, zawetować lub przekazać do rozpatrzenia w Trybunale Konstytucyjnym. Wiadomo, że w niedzielę w całej Polsce odbędą się protesty ws. obrony TVN a przeciw Lex TVN. Największy z nich zapowiadany jest w Warszawie. Na proteście przed Pałacem Prezydenckim ma się pojawić Donald Tusk: - Skapitulowali przed pandemią i drożyzną, ale idą na wojnę z wolnymi mediami. Będę w niedzielę o godz. 19 na Krakowskim Przedmieściu - zapowiedział kilka dni temu. Także Komitet Obrony Demokracji chce wziąć udział w protestach: - Przypomnimy o naszym apelu 19 grudnia 2021 roku o godz. 19 pod Pałacem Prezydenckim i w całej Polsce - podała organizacja.

CZYTAJ TEŹ>>>Lex TVN. O co chodzi w awanturze i protestach. Czym jest Lex TVN, które przyjął Sejm?

Relacja z protestu przeciw Lex TVN w Warszawie na SE.pl:

20:45 kończy się protest w Warszawie.

20:40 Zjednoczona opozycja - skanduje tłum w Warszawie. Podziękowania dla innych miast, w których odbył się protest.

20:30 w Warszawie na scenie kończą wystąpienia przedstawiciele opozycji

20:10 Protesty przeciwko "lex TVN" powoli dobiegają końca. Choć oficjalnych przemówień jest coraz mniej,  to wciąż w wielu miastach Polski tłumy szybko się nie rozchodzą. A temperatura powietrza z godziny na godzinę spada. 

20:00 Donald Tusk przemawia ze sceny do protestujących w Warszawie

20:02 Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, przemawia ze sceny do protestujących w Warszawie. 

19:50 TVN poinformował, że pod apelem do prezydenta o zawetowanie ustawy nazywanej "lex TVN" znalazło się już ponad 1,5 mln podpisów. Protesty trwają.

19:30 Tłumy przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Protestujący wierzą, że prezydent Duda ich posłucha. W takim samym duchu trwają protesty o wolne media w innych miastach Polski.

18:30 Za 20 minut godziny oficjalnie ruszają największe protesty m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu.

18:00 Za godzinę ruszają największe protesty. Tymczasem Marianna Schreiber, żona polityka PiS, nie zamierza być bierna - zapowiedziała swój udział w proteście przeciw lex TVN, jakie odbywają się 19 grudnia w całej Polsce. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

17:30 Coraz więcej miast przygotowuje się do wieczornego protestu. W wielu miastach odbędzie się on o godz. 19 (choć są takie, gdzie protesty ruszają lub ruszyły wcześniej). W Warszawie nie sprzyja pogoda. Ale przeciwników ustawy chyba nic nie jest w stanie zniechęcić.

17:13 Do udziału w manifestacjach namawia m.in. Kinga Rusin. - Wszyscy razem idziemy dziś o 19:00 na kolejną demonstrację, na Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Demonstrujmy gdzie kto może. Niech świat zobaczy, że nie jesteśmy obojętni. Nie damy zrobić w Polsce Białorusi. I trzeba to pokazywać na ulicach. Przede wszystkim po to, żeby wybić z tych chorych głów dyktatorskie zapędy - napisała.

16:54 Atak na wolność mediów ma daleko idące konsekwencje dla przyszłości Polski – pisze TVN do Andrzeja Dudy. Na stronie stacji każdy może się przyłączyć do apelu do prezydenta. Wystarczy wejść na stronę apel.tvn.pl, podać swoje imię, nazwisko oraz adres e-mail. 

16:30 Witajcie. Protesty przeciwko ustawie zwanej "Lex TVN" odbędą się w bardzo dużej liczbie miejscowości. Gdzie? Zobacz w poniższym materiale:

Protesty przeciwko lex TVN w całej Polsce. Lista miast, gdzie odbędą się manifestacje

Lex TVN i REBELIA przed Sejmem. Kaczyński się wścieknie? Komentery [WIDEO].
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE