Władysław Frasyniuk

i

Autor: Maciej Kulczyński Władysław Frasyniuk

Protest pod domem Frasyniuka. Krzyczeli "Zdrajca". W obronie stanęli sąsiedzi

2017-07-31 13:14

Protesty pod domem Frasyniuka i Dutkiewicza w podwrocławskim Ramiszowie. Zgromadzeni krzyczeli "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Do protestujących wyszli sąsiedzi Frasyniuka

Kilka osób w niedzielę 30 lipca 2017 roku udało się pod dom Władysława Frasyniuka, by tam protestować przeciwko ostatnim działaniom byłego członka Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Przypomnijmy, że Władysław Frasyniuk został siłą usunięty przez policję, gdy próbował zablokować czerwcową miesięcznicę smoleńską. Na początku działacz opozycji PRL usłyszał zarzut przeszkadzania w niezakazanym zgromadzeniu.

Jednym z organizatorów protestu pod domem Frasyniuka był Piotr Rybak, który został prawomocnie skazany za spalenie kukły Żyda na wrocławskim Rynku. Nazwał on Frasyniuka "zdrajcą", bo - jak wyjaśniał - "nawoływał do obalenia legalnie wybranej władzy, przeszkadzał w legalnie zorganizowanej demonstracji".

Z kolei były kandydat na prezydenta Wrocławia Jarosław Bogusławski powiedział dziennikarzom, że przyszedł protestować, ponieważ "chce, by Polska była wolna do złych ludzi". - Od takich ludzi jak Frasyniuk, Dutkiewicz czy Petru i cała plejada, która mieni się opozycją. Nie chcemy takich ludzi widzieć w kraju. Ludzi, którzy podpalają i prowokują zajścia. Prowokują w Polsce Majdan - mówił.

Protesty pod domem Frasyniuka. W obronie stanęli sąsiedzi

Protestujący pod domem Frasyniuka krzyczeli "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Wyszli do nich sąsiedzi Władysława Frasyniuka, którzy wdali się w słowną "Faszyści, faszyści".

Władysław Frasyniuk w 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Od czerwca do października 1981 był członkiem Krajowej Komisji Porozumiewawczej, następnie do grudnia zasiadał w Komisji Krajowej związku. 30 czerwca 1981 został przewodniczącym zarządu Regionu Dolny Śląsk. 13 grudnia 1981 uniknął zatrzymania w sopockim Grand Hotelu. W latach 1981–1982 kierował niejawnym Regionalnym Komitetem Strajkowym Dolny Śląsk. W 1982 i ponownie od 1986 do 1987 wchodził w skład Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej. W latach 1982–1986 był więziony z krótkimi przerwami za działalność opozycyjną, został zwolniony na mocy amnestii.

ZOBACZ: Frasyniuk publicznie WYŚMIAŁ Kijowskiego