Protest niepełnosprawnych. Nowe propozycje rządu - zobacz kogo obejmie danina solidarnościowa

2018-05-15 15:36

We wtorkowe popołudnie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister finansów Teresa Czerwińska oraz minister rodziny Elżbieta Rafalska przedstawiły nowe propozycje rządu, za pomocą których niepełnosprawnym ma się żyć lepiej w naszym kraju.

Jak mówiła Rafalska, "zgodnie z deklaracją, jaką złożył premier Mateusz Morawiecki do 15 maja miały być przedstawione kompleksowe propozycje". Następnie poinformowała, że system wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin będzie opierał się o trzy filary, czyli: solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, pakiet społecznej odpowiedzialności oraz program Dostępność plus.

 

 

Jak tłumaczyła Czerwińska: - Solidarnościowy Fundusz Wsparcia będzie finansowany z dwóch źródeł. Będzie to Fundusz Pracy - cześć składki na Fundusz Pracy, od tej składki 0,15 proc. zostanie przekierowane na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia. Wysokość ogólna składki nie zmieni się. Druga część - Danina Solidarnościowa, którą będą płaciły osoby fizyczne zarabiające ponad 1 mln zł rocznie (zarobki miesięczne ok. 87 tys. zł). Danina ta będzie wynosiła 4 proc. 4 proc. od nadwyżki ponad 1 mln zł. W prezentacji dodano, że po raz pierwszy danina będzie płacona od dochodów uzyskanych w 2019 r. tak więc podatnik po raz pierwszy zapłaci ten podatek 2020 r.

 

 

Rafalska dodawała: - Od 2020 roku środki z solidarnościowego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych będą przeznaczone na najważniejsze potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Przy okazji wyjaśniała, że hierarchia ważności istotnych kwestii, na które będą przeznaczane pieniądze dla osób niepełnosprawnych, będzie skonsultowana, uzgodniona z reprezentacją osób niepełnosprawnych, fundacjami, stowarzyszeniami, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych.

Jeden z dziennikarzy skonstatował:

 

 

Czy to zakończy trwający od drugiej połowy kwietnia protest niepełnosprawnych w Sejmie? Raczej niekoniecznie:

 

 

Zobacz także: Wzrasta renta socjalna. Główny postulat niepełnosprawnych nadal niespełniony