Janusz Palikot zatrzymany przez CBA. Były poseł przewożony do prokuratury we Wrocławiu

i

Autor: AKPA

Prokuratura

Prokuratura składa sprzeciw w kwestii Palikota. Chcą aresztowania

2024-10-05 16:11

Prokuratura złożyła sprzeciw wobec decyzji sądu o dwumiesięcznym areszcie warunkowym dla Janusza Palikota - przekazał prokurator Łukasz Kudyk. Sprzeciw dotyczy możliwości opuszczenia aresztu za poręczeniem. Obrońcy Palikota chcą z kolei zawiadomić o przestępstwie popełnionym przez CBA i prokuratora.

Prokuratura chce aresztu Palikota bez środków wolnościowych

"Złożyliśmy sprzeciw na decyzję sądu o dwumiesięcznym areszcie warunkowym. Naszym zdaniem ten środek zapobiegawczy powinien być stosowany nie pod warunkiem, tylko powinien to być areszt tymczasowy, który pozwoli na sprawne prowadzenie tego postępowania. Uważamy, ze środek wolnościowy, w tym przypadku nie spełni swojej roli" - podkreślił w sobotniej wypowiedzi dla dziennikarzy prokurator.

Przekazał też, że sąd podzielił w całości stanowisko wyrażone we wniosku. "Nie tylko jakość zgromadzonego materiału dowodowego odnośnie wysokiego, uzasadnionego podejrzenia popełnienia wszystkich zarzucanych Januszowi Palikotowi czynów, ale przede wszystkim odniósł się do przesłanek szczególnych czyli obawy matactwa, obawy ukrywania się, realnego wymierzenia kiedyś surowej kary" - wyjaśnił prokurator Kudyk.

Wrocławski sąd aresztował warunkowo na dwa miesiące byłego posła, biznesmena Janusza Palikota podejrzanego o oszustwo i przywłaszczenie mienia. Wcześniej prokuratura postawiła mu osiem zarzutów. Sprawa dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 mln zł. Janusz Palikot zostanie zwolniony z aresztu jeśli wpłaci 1 mln zł poręczenia majątkowego.

Z jakiego powodu sąd odmówił prokuraturze? Zasady ogólne prawa karnego na korzyść Palikota

Zgodnie z art.  251 §  3 Kodeksu postępowania karnego:

„W wypadku tymczasowego aresztowania należy ponadto wyjaśnić, dlaczego nie uznano za wystarczające zastosowanie innego środka zapobiegawczego”.

W tym przepisie jest zakodowana zasada ogólna postępowania karnego – areszt tymczasowy to narzędzie, którego nie można nadużywać. W pierwszej kolejności należy stosować wolnościowe środki zapobiegawcze.

Obrońcy Palikota: zawiadomimy o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez CBA i prokuratora

"W poniedziałek zawiadomię dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej Mikołaj Pietrzaka oraz Rzecznika Praw Obywatelskich i złożymy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy CBA i prokuratora Prokuratury Krajowej dotyczącego zdradzenia tajemnicy (adwokackiej - PAP) i przekroczenia uprawnień" - powiedział mec. Dubois. Wyjaśnił, że doszło do tego w ten sposób, że funkcjonariusze CBA, po zatrzymaniu Palikota, zarekwirowali mu telefon.

"Wiedząc, z kim jest korespondencja, otworzyli ją, sporządzili z niej protokół i przekazali prokuratorowi prowadzącemu sprawę, który używa tego, jako dowodu w sprawie przed sądem" - dodał Dubois. Podkreślił, że tajemnica adwokacka to "świętość".

NIŻEJ ZDJĘCIA PALIKOTA PO ZATRZYMANIU:

Szymona Hołownia - ile wiecie o nowym marszałku Sejmu? [QUIZ]

Pytanie 1 z 12
Gdzie urodził się Szymon Hołownia?