Geje, ślub gejów, homoseksualiści

i

Autor: Jeanette Jones

wszystko jasne

Projekt o związkach partnerskich - co zawiera? Rewolucyjne przepisy

2024-10-21 9:16

Wiadomo już, co zakłada projekt przygotowany przez ministrę do spraw równości Katarzynę Kotulę. Związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie pełnoletnie osoby, bez względu na płeć. Projekt przewiduje też możliwość wspólnego opodatkowania osób. Nie umożliwia adopcji zewnętrznej ani przysposobienia dziecka partnera.

Sonda
Czy związki partnerskie w Polsce powinny być wprowadzone w 2024 roku?

Projekty ustawy dotyczące związków partnerskich - co zawiera?

Projekty ustawy dotyczące związków partnerskich opublikowane w piątek (18 października) na rządowych stronach legislacyjnych przewidują, że partner będzie miał prawo do uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad dzieckiem pod władzą rodzicielską drugiej z osób i w wychowaniu jego dziecka.

Zgodnie z projektem, związek partnerski będzie można zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego:

  • Osoby, które go zawrą, będą mogły nosić wspólne nazwisko. Procedura zarejestrowania związku będzie prostsza niż zawarcia małżeństwa.
  • Rozwiązanie związku będzie możliwe poprzez złożenie zgodnego wniosku obu osób lub jednej z nich.
  • Osoby tej samej płci, które zawarły małżeństwo za granicą, będą mogły złożyć urzędzie stanu cywilnego oświadczenie, które będzie de facto formą zawarcia związku partnerskiego.

Zmiany w innych ustawach

Projekt ustawy wprowadzającej związki partnerskie zakłada zmiany w ponad 200 obowiązujących obecnie ustawach m.in. ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawie o podatku od spadków i darowizn, a nawet ustawie o Policji, o Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Jakie ułatwienia przewiduje projekt ustawy dla osób w związku partnerskim?

  • Osoby w związku partnerskim będą miały prawo do wspólnego opodatkowania dochodów. Partnerzy będą zaliczeni do I grupy podatkowej, którą tworzą członkowie najbliższej rodziny.
  • Osoby te będą także mogły skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania odziedziczonego po partnerze majątku, przekazanej przez niego darowizny i zachowku.
  • Partnerzy w związku będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania pożyczki pieniężnej. Projekt zakłada możliwość zawarcia majątkowej umowy partnerskiej w formie aktu notarialnego, która ustanowi wspólność majątkową.

 W przypadku ustaw z obszaru pomocy społecznej, definicje rodziny uwzględnią osobę w związku partnerskim.

Spór o projekt dotyczący związków partnerskich

Poseł Marek Sawicki (PSL) zaznaczył, że opublikowane na Rządowym Centrum Legislacji projekty nie są projektami rządowymi, tylko projektami przygotowanymi przez ministrę ds. równości. - Jak będą one po konsultacjach międzyresortowych i zostaną przez Radę Ministrów przyjęte, to wtedy będą rządowe - podkreślił poseł ludowców. Powiedział, że PSL - jako środowisko polityczne - w sprawie związków partnerskich nie zajmie stanowiska.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty ocenił, że projekt przedstawiony przez Kotulę to początek sukcesu. - Ja się nauczyłem w tej koalicji jeść małą łyżeczką - powiedział.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek powiedział, że projekt ustawy o związkach partnerskich jest niezgodny z konstytucją. Według niego, rozwiązania w nim zawarte to "pierwszy krok na drodze do zalegalizowania adopcji dzieci przez pary homoseksualne".

Według autorów projekt odpowiada na potrzeby społeczne par tej samej płci, które nie mają dostępu do instytucji małżeństwa, ale także par różnej płci żyjących w związkach nieformalnych, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą zawrzeć małżeństwa. Obecnie w Polsce istnieje tylko jedna forma instytucjonalizacji związku dwóch osób - małżeństwo.

2024_10_17_SE_NOCNA_ZMIANA_SZORT_5
Nasi Partnerzy polecają