– Zgromadzenie Ogólne Sędziów TSUE wyraziło zgodę na jego rezygnację przed objęciem stanowiska przez nowego sędziego – czytamy w komunikacie prasowym.
W latach 1991–1998 Marek Safjan wykładał prawo na Uniwersytecie Warszawskim, jak również piastował urząd prorektora tej uczelni. W roku 1997 r. został mianowany sędzią Trybunału Konstytucyjnego, a później został prezesem tej instytucji. Pozostawał na tym stanowisku do 2006 r. Trzy lata później został sędzią TSUE.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest jedną z siedmiu instytucji UE. W jego skład wchodzą dwa organy sądownicze: właściwy Trybunał Sprawiedliwości i Sąd. Trybunał jest właściwy w sprawach dotyczących prawa Unii Europejskiej.
Zapewnia jednolitą wykładnię prawa UE we wszystkich państwach członkowskich oraz jego przestrzeganie przez kraje i instytucje UE. Składa się z 27 sędziów. W skład Sądu wchodzi po dwóch sędziów z każdego państwa członkowskiego. Sędziowie mianowani są za wspólnym porozumieniem przez rządy państw członkowskich, po zasięgnięciu opinii komitetu, którego zadaniem jest opiniowanie kandydatów do wykonywania funkcji sędziego. Kadencja sędziego Trybunału Sprawiedliwości wynosi sześć lat i jest odnawialna.