Prof. Tomasz Nałęcz: Decyzja wciąż rozważana

2011-07-05 4:00

Po konsultacjach u prezydenta Komorowskiego w sprawie jego decyzji o odrzuceniu bądź przyjęciu sprawozdania KRRiT - specjalnie dla "SE" wypowiedział się Tomasz Nałęcz z kancelarii prezydenta.

"Super Express": - Prezydent musi podjąć decyzję w sprawie KRRiT. Ma dwa wyjścia. Albo nie mają racji jego przedstawiciele w Radzie, których uważa za fachowców, albo nie ma racji PO chcąca odwołania Rady.

Prof. Tomasz Nałęcz: - To sytuacja konstytucyjna i nie stawiałbym sprawy w ten sposób. Decyzja prezydenta jest suwerenna od Sejmu i Senatu. Aczkolwiek rozważając za i przeciw, prezydent musi brać pod uwagę miażdżącą większość głosów w parlamencie za rozwiązaniem Rady. To dość rzadkie. Prezydent dostrzega negatywne, jak i pozytywne zjawiska w działaniu dwóch składów Rady. Podejmie decyzję w przyszłym tygodniu, bez pośpiechu, po zbilansowaniu tych opinii i konsultacjach.

Przeczytaj koniecznie: Tomasz Nałęcz nie stanie przed sądem

- Prezydent jeszcze jako polityk niekoniecznie brał pod uwagę zdanie miażdżącej większości. Nawet wbrew własnym kolegom z PO głosował przeciwko rozwiązaniu Wojskowych Służb Informacyjnych.

- Rzeczywiście, ale nie trzeba szukać aż tak dawno. Już jako prezydent wbrew opinii parlamentu zawetował ustawę o Akademii Lotniczej w Dęblinie. Jeżeli uznaje, że interes Polski jest jego zdaniem narażony na szwank, to nie zawaha się podjąć decyzji.

- W tym przypadku jest narażony? Widział pan, który z szefów klubów był po rozmowie z prezydentem najbardziej zadowolony?

- Takie wrażenie sprawiał Grzegorz Napieralski. To miło, że przewodniczącego SLD usatysfakcjonowała rozmowa z prezydentem. Było w tej wypowiedzi sporo kurtuazji, ale bywały też wypowiedzi, w których był demonstracyjny brak kurtuazji. Nie sądzę jednak, żeby prezydent dał któremukolwiek z polityków sygnał, że zgadza się z jego postulatami odnośnie KRRiT. Decyzja jest wciąż rozważana. Gdyby opinia parlamentu nie była tak jednoznacznie za odrzuceniem sprawozdania, zapewne ta decyzja rodziłaby się szybciej.

Prof. Tomasz Nałęcz

Minister w Kancelarii Prezydenta RP