Klaus Bachmann

i

Autor: materiały promocyjne

Prof. Klaus Bachmann: Sztuczna popularność wrogów euro

2013-04-18 4:00

Jaka jest realna siła Alternatywy dla Niemiec? - tłumaczy politolog

"Super Express": - Partia Alternatywa dla Niemiec w niespotykanym tempie wyrosła na potęgę na niemieckiej scenie politycznej!

Prof. Klaus Bachmann: - Czy mamy rozmawiać w tonie żartobliwym, czy na poważnie...

- Liczby chcą, aby rozmawiać na poważnie. 25 proc. poparcia!

- Rzecz w tym, że to bardzo mylące. Jeżeli opierać się na omawianych przez "Frankfurter Allgemeine Zeitung" badaniach przeprowadzonych przez Instytut Demoskopii w Allensbach, to można mówić o dużym potencjale tej partii, ale jest to "potencjalny potencjał". W sondażu wymieniano najważniejsze cele tej partii i pytano ankietowanych, czy byliby w stanie poprzeć poszczególne punkty. Wówczas uzyskuje się znacznie większy odsetek odpowiedzi "na tak" niż w przypadku, gdy stawiamy respondenta przed wyborem: zagłosujesz na tę czy na inną partię?

- Realnie jakim poparciem cieszy się Alternatywa?

- Dziś swój głos oddałoby na nią około 3 proc. niemieckich wyborców.

- To nie zmienia faktu, że wspomniany przez pana "potencjalny potencjał" jest imponujący... A ta partia dopiero zaczyna, ma czas.

- Tyle że "FAZ" jest prawie współzałożycielem tej partii - bardzo tę inicjatywę popiera i zależy jej na stworzeniu wrażenia, że ona od razu ma szansę osiągnąć ponad

5 proc. poparcia, bo tyle w Niemczech wynosi próg wyborczy.

- Dlaczego "FAZ" tak mocno zaangażował się po stronie tej inicjatywy?

- Choć w Niemczech nie istnieją siły antyeuropejskie w takiej skali jak np. w Wielkiej Brytanii, to jednak scena polityczna jest podzielona na mniej i bardziej krytycznie nastawionych do dalszej integracji. "FAZ" wyraża opinię właśnie tych bardziej wstrzemięźliwych.

- I gdzieś tu kryje się tęsknota za starą dobrą marką...

- Od początku historii wspólnej europejskiej waluty w Niemczech nic się nie zmieniło - większość społeczeństwa nie jest z niej zadowolona. A w ostatnim czasie ich przybywa. Jak w ogóle Niemcy znalazły się w strefie euro? Zostały do niej wprowadzone bez referendum.

- Znaleźliśmy więc już bazę wyborczą Alternatywy?

- Nie. Bo jednak kwestia ta nie jest aż tak ważna dla Niemców, aby lawinowo zmienili swoje preferencje wyborcze.

Prof. Klaus Bachmann

Politolog, Szkoła Wyższa Polityki Społecznej