Prezydent mianował gen. Wiesława Kukułę na Dowódcę Generalnego Rodzajów Sil Zbrojnych, a gen. Macieja Klisza na dowódcę WOT

i

Autor: WOT / Fot. DWOT

ZMIANY

Prezydent mianował gen. Wiesława Kukułę na Dowódcę Generalnego Rodzajów Sil Zbrojnych, a gen. Macieja Klisza na dowódcę WOT

2023-02-06 13:15

Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek generałowi broni Wiesławowi Kukule akt mianowania na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a generałowi brygady Maciejowi Kliszowi - na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zmiany na stanowiskach dowódczych 

Generałowie Kukuła i Klisz zaczną pełnić swoje obowiązki we wtorek 7 lutego. Według Biuro Bezpieczeństwo Narodowego, zmiany na stanowiskach dowódczych związane są z zakończeniem kadencji generała Jarosława Miki na stanowisku Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz generała broni Wiesława Kukuły na stanowisku Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Kadencja gen. Kukuły zakończyła się wraz z końcem 2022 roku, od tej pory obowiązki dowódcy pełni gen. Klisz. Generał Kukuła został w 2016 roku wyznaczony przez ówczesnego szefa MON na stanowisko dowódcy WOT - pieczę nad tą formacją sprawował do końca 2022 roku. Wcześniej służył m.in. w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, był także dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów.

Generał Klisz był zastępcą dowódcy WOT od 2020 r., wcześniej sprawował funkcję szefa sztabu formacji. Pracował też m.in. w Dowództwie Wojsk Specjalnych, był też szefem sztabu Jednostki Wojskowej Komandosów. Brał udział w misjach w Bośni i Hercegowinie, a także Afganistanie. Kończący kadencję na stanowisku Dowódcy Generalnego RSZ generał Mika pełnił tę funkcję od 2017 roku. Wcześniej m.in. dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej, był szefem sztabu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, służył także w ramach PKW w Iraku, brał także udział w misji ISAF w Afganistanie. 

Sonda
Czy twoim zdaniem Wojsko Polskie jest dobrze wyposażone?
Ćwiczenia wojskowe Zabytek 2022

Polska potęgą militarną Europy? Wojskowy ekspert studzi entuzjazm.

Posłuchaj, jak liczna i wyposażona jest obecnie polska armia.

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają