Tak się zmieniał Andrzej Duda. Prezydent ma urodziny!

i

Autor: Łukasz Gągulski

Prezydent Duda wypowiedział się o szczepionkach i wywołał wielką awanturę. Szybko musiał się tłumaczyć

2021-06-16 12:24

Prezydent Andrzej Duda w trakcie zeszłorocznej kampanii prezydenckiej dał się poznać jako zdecydowanie bardzo umiarkowany zwolennik szczepień. Ostatecznie pod koniec kwietnia zdecydował się jednak zaszczepić przeciwko Covid-19. Goszcząc w Bratysławie na konferencji GLOBSEC Duda ponownie wypowiedział się jednak na temat szczepień w sposób, który błyskawicznie wywołał burzę. Polski prezydent szybko musiał się zacząć tłumaczyć ze swoich słów!

W prezydenckiej kampanii wyborczej Andrzej Duda odnosił się m.in. do potencjalnych (w owym czasie) szczepień na koronawirusa i ich ewentualnej obowiązkowości. - Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie, ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić. Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Proszę bardzo - kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest jego osobista decyzja - mówił wówczas, wzbudzając duże kontrowersje. Ostatecznie jednak Duda zdecydował się zaszczepić pod koniec kwietnia, o czym poinformował na swoim Twitterze:

Tymczasem w Bratysławie prezydent Polski ponownie zadziwił wiele osób swoimi słowami dotyczącymi szczepień. Podczas, gdy rząd na czele z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem Kancelarii Premiera Michałem Dworczykiem walczy o każdego zaszczepionego Polaka, sukces Narodowego Programu Szczepień czyniąc swoim najwyższym priorytetem, Duda wypowiedział się w sposób cokolwiek zastanawiający. Prezydent odnosił się m.in.do aktualnego poziomu zachorowań na Covid-19 w Polsce i porównywał ten poziom do danych sprzed roku. - Czy możemy mówić o tym, że jeżeli liczba zachorowań w moim kraju, w Polsce, spadła w tej chwili do takiego poziomu dziennie, jak notowaliśmy dokładnie rok temu, czyli między 200 a 400 przypadków, to rzeczywiście możemy się cieszyć, że jest to efekt szczepienia, czy jest to efekt po prostu tego, że mamy takie, a nie inne warunki atmosferyczne, (że) taka jest pora roku? W zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki, a tych przypadków było tyle samo (...) Wszyscy mamy nadzieję, że to szczepienie doprowadzi do zgaśnięcia pandemii koronawirusa. Niestety pytanie, czy będzie to tak do końca skuteczne, cały czas jest przed nami i przede wszystkim odpowiedź na nie - powiedział.

Zobacz: Miarka się przebrała? Kaczyński zabrał głos na wyjeździe partii. Nie było miło i przyjemnie!

W mediach społecznościowych szybko się zagotowało. - Brazylia i Indie. Dwa kraje, w których – jak wiadomo – od zawsze panują arktyczne mrozy. Oba w pierwszej trójce krajów świata najmocniej dotkniętych przez Covid-19 – zarówno, jeśli chodzi o liczbę przypadków, jak i liczbę ofiar śmiertelnych. Czasami lepiej po prostu milczeć - napisał Łukasz Rogojsz z portalu gazeta.pl. Jeszcze dosadniejszy był Bartłomiej Sienkiewicz, który stwierdził, że "prezydent mruga do foliarzy i płaskoziemców. Wygląda na to, że faktycznie jest ich prezydentem".

Tak mieszka prezydent Duda

Gdy Duda wyszedł porozmawiać z polskimi mediami, reporter Polsatu nie omieszkał spytać go zatem, czy "osobiście w pełni wierzy w skuteczność szczepionek, bo z jednej strony mówi pan o solidarności szczepionkowej, ale jednak w przemówieniu podawał pan w wątpliwości to, czy, to że dziś mamy taki poziom zakażeń jak rok temu, to jest zasługa szczepionek. czy może temperatur, klimatu, pogody". - Czy pan osobiście w 100 proc. wierzy w skuteczność szczepionek? - zapytał. Wówczas Duda odpowiedział stanowczo:

Wie pan, no oczywiście, że wierzę w 100 proc. w skuteczność szczepionek, dlatego że efekty ich działania są widoczne. I tak, jak powiedziałem, kiedy rozmawia się z ekspertami, to wszyscy mówią, no jest to miks pewnych czynników, z którymi mamy do czynienia. Natomiast no nikt nie może wykluczyć tego, że pojawi się nagle jakaś mutacja koronawirusa, na którą dotychczas funkcjonujące szczepionki nie będą skuteczne. Ja nie jestem ekspertem do spraw medycznych, ale jeżeli jest pan w stanie wskazać eksperta, który autorytatywnie powie, że na pewno nie pojawi się taka mutacja koronawirusa, że na nią dotychczas znane szczepionki, używane szczepionki nie działają na to, to będę zadowolony, bo ja takiego eksperta jeszcze nie spotkałem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają