Andrzej Duda, Volodymyr Zelenskyy

i

Autor: AP Photo/Czarek Sokolowski Andrzej Duda, Volodymyr Zelenskyy

Wkrótce szczyt Trójkąta Weimarskiego

Ukraińska kontrofensywa: Duda rozmawiał z Zełenskim. Jak wygląda aktualna sytuacja w Ukrainie? "Cierpienie ludzi"

2023-06-12 14:05

Jedenastego czerwca 2023 r. prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołymirem Zełenskim. Jej tematami były: sytuacja na froncie oraz katastrofalna sytuacja terenów zalanych po zniszczeniu przez Rosję tamy w Nowej Kachowce. 12 czerwca polski prezydent udaje się do Paryża na szczyt państw Trójkąta Weimarskiego.

Ważna rozmowa o kontrofensywie

Kancelaria Prezydenta przekazała na Twitterze, że prezydent Andrzej Duda w niedzielę rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim m.in. o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Wilnie. - Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej poinformował prezydenta Andrzeja Dudę o aktualnej sytuacji na froncie; mówił też o sytuacji humanitarnej w związku z wysadzoną tamą w Nowej Kachowce - powiedział w Polsat News szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz.

Błaszczak z ważną wizytą na Słowacji. Będą chętni na nasze Pioruny?

Przydacz został zapytany o to, co usłyszał prezydent Duda od prezydenta Zełenskiego. - Jak wszyscy wiemy, w sensie oficjalnym, kontrofensywa nie rozpoczęła się, ale toczą się boje, toczą się różnego rodzaju działania zbrojne. Pan prezydent Zełenski mówił też o sytuacji humanitarnej w związku z wysadzoną tamą w Nowej Kachowce, mówiąc oczywiście o cierpieniu ludzi - przekazał Przydacz.

Ofensywa dyplomatyczna w sprawie Ukrainy

Dodał, że między prezydentami doszło także do wymiany opinii w kontekście ostatnich i przyszłych wydarzeń dyplomatycznych. - A mieliśmy ich całą serię z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. W zeszłym tygodniu szczyt wschodniej flanki NATO, czy szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, dzisiaj szczyt Weimarski: Polska, Niemcy, Francja w Paryżu, a za parę tygodni najważniejsze wydarzenie dyplomatyczne tych miesięcy, czyli szczyt NATO w Wilnie - zaznaczył prezydencki minister.

Człowiek Dudy ostrzega Kaczyńskiego. Ważny apel

12 czerwca prezydent Andrzej Duda udaje się do Paryża, gdzie weźmie udział w szczycie Trójkąta Weimarskiego z liderami pozostałych państw tego formatu - prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Tematem rozmów będzie sytuacja bezpieczeństwa, wsparcie Ukrainy i sankcje na Rosję.

Trójkąt Weimarski to powstały w 1991 roku format współpracy międzynarodowej, zrzeszający Polskę, Francję i Niemcy. W tej formule poprzedni raz prezydent Duda spotkał się z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec w lutym podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Wieczorny Express - gen. Tomasz Drewniak
Sonda
Uważasz, że w czerwcu Ukraina rozpocznie kontrofensywę?