Polska delegacja w Watykanie

Prezydent Duda i premier Morawiecki na pogrzebie Benedykta XVI. Byli świadkami historii

2023-01-05 11:48

Na pogrzebie Benedykta XVI, papieża emeryta, pojawiło się wielu oficjeli. Wśród znanych polityków byli także przedstawiciele polskich władz, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Nie zabrakło także polskiego duchowieństwa. W pewnym momencie trumna z ciałem Benedykta XVI pojawiła się tuż obok naszego prezydenta.

W mszy pogrzebowej Benedykta XVI na placu Świętego Piotra wzięły udział dwie oficjalne delegacje państwowe - z Włoch i Niemiec. Obecni byli także w charakterze prywatnym przywódcy i politycy z innych krajów, przedstawiciele episkopatów ze wszystkich kontynentów, reprezentanci różnych wyznań chrześcijańskich, a także wspólnoty żydowskiej i islamu. Na mszę przybyli prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni. Niemcy reprezentowane były przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera i kanclerza Olafa Scholza.

Pogrzeb Benedykta XVI. Trumna z papieżem w Grotach Watykańskich [ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI]

Obecni byli także prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Przybyło również kilkunastu polskich biskupów na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim i prymasem arcybiskupem Wojciechem Polakiem. Na pogrzebie Benedykta XVI był także ważny wysłannik z Rosji. Patriarchat Moskwy i całej Rusi będzie reprezentował drugi w kolejności hierarcha, czyli metropolita Antonii z Wołokołamska, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych.

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki widzieli, gdy trumna z ciałem papieża emeryta zmierza do Grat Watykańskich, gdzie została pochowana w płytkim grobie. Prezydent i premier obserwowali także papieża Franciszka, gdy ten wjeżdża na pl. św. Piotra na wózku inwalidzkim.

Benedykt XVI nie żyje
Sonda
Czy twoim zdaniem Benedykt XVI był dobrym papieżem?

Jaki naprawdę był Kornel Morawiecki?

Posłuchaj rozmowy z Bogdanem Rymanowskim, autorem książki o ojcu premiera Morawieckiego.

Listen on Spreaker.