Prezydent Andrzej Duda

i

Autor: PAWEL JASKOLKA / SUPER EXPRESS Prezydent podpisał ustawę wydłużającą "Tarczę antyinflacyjną"

SMUTNA WIADOMOŚĆ

Prezydent Andrzej Duda przerwał pobyt na sesji ONZ. Ma ważny powód

2022-09-22 19:38

Prezydent Andrzej Duda przerwał program pobytu w Nowym Yorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, by uczestniczyć w pogrzebie Edwarda Mosberga - poinformował w czwartek, 22 września, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Edward Mosberg zmarł w wieku 96 lat.

"Prezydent Andrzej Duda przerwał program swojego pobytu w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, by wraz z Małżonką uczestniczyć w pogrzebie Edwarda Mosberga. Wkrótce rozpocznie się ceremonia" – napisał na Twitterze szef BPM.

Edward Mosberg, polski Żyd ocalony z Holokaustu, zaangażowany w rozwijanie polsko-żydowskiego, zmarł w wieku 96 lat. Informację o jego śmierci przekazał w mediach społecznościowych Konsul Generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

ZOBACZ TAKŻE: Premier Mateusz Morawiecki: "Polskie obozy" to policzek w twarz pomordowanych

Express Biedrzyckiej - Piotr Zgorzelski: Putin musi skończyć jak Hitler

Kim był Edward Mosberg? Odszedł w wieku 96 lat

Edward Mosberg urodził się 6 stycznia 1926 r. w Krakowie. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wyjechał do Nowego Jorku. Mieszkał w New Jersey.

Mosberg jest patronem odznaczenia przyznawanego przez Fundację From The Depths za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. W sierpniu 2018 r. został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście". Tego samego dnia odbyła się europejska premiera filmu "Destination Unknown" ("Cel nieznany") przedstawiającego historię jego życia.

Mosberg zwracał uwagę na konieczność upamiętnienia osób, które w czasie wojny pomagały prześladowanym Żydom. - To moja ostatnia wola, aby ci polscy bohaterowie zostali uhonorowani - zaznaczył. - Oni zrobili coś, czego ja bym nie zrobił - ryzykowali życie rodziny dla ratowania Żydów. My, Żydzi, musimy im teraz podziękować. Musimy ich uhonorować, okazać im szacunek i miłość - zaakcentował Mosberg.

W swoich wypowiedziach podkreślał także, że widział "najgorszy rodzaj zła w najgorszych czasach". - Ci ludzie reprezentują światło, a teraz w tych trudnych czasach, możemy i powinniśmy być przy nich - zauważał.

W czerwcu 2019 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów".

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Duda ostrzega. “Rosja zawsze chce władzy nad całą Europą Środkową i Wschodnią”