Urodził się 13 września 1883 r. w Warszawie. Przed wybuchem I wojny ukończył studia ekonomiczne w prestiżowej London School of Economics. Po odzyskaniu niepodległości został dyplomatą, brał udział w pracach Ligi Narodów. Pracował również w ambasadach II RP w Szwajcarii, Grecji i Włoszech. Związany był z ruchem wolnomularskim, czyli masonerią.
Po przewrocie majowym w 1926 był ministrem spraw zagranicznych we wszystkich jedenastu rządach sformowanych do 1932 roku. W 1939 r., po agresji Niemiec i ZSRR na Polskę, ewakuował się do Francji, gdzie został szefem MSZ w Rządzie RP na Uchodźstwie. Podał się do dymisji w proteście przeciwko podpisaniu układu Sikorski-Majski w lipcu 1941 roku.
9 czerwca 1947 r. po śmierci poprzednika, Władysława Raczkiewicza, został prezydentem RP na Uchodźstwie. Objęcie przez niego prezydentury spotkało się z chłodnym przyjęciem przez środowiska polonijne, ponieważ pierwszym kandydatem był popierany przez większość emigrantów ówczesny premier, Tomasz Arciszewski. Zmiana decyzji co do następcy prezydenta Raczkiewicza spowodowała dymisję rządu Arciszewskiego.
,
W 1954 r. odmówił złożenia urzędu po zakończeniu siedmioletniej kadencji. Wywołało to duży sprzeciw emigracyjnych działaczy, którzy w celu zastąpienia prerogatyw prezydenta powołali tzw. Radę Trzech.
Zmarł 7 kwietnia 1972 roku w Londynie. Tym samym rację bytu straciła Rada Trzech, która na jego następcę wyznaczyła wywodzącego się z emigracyjnego PPS Stanisława Ostrowskiego. Został pochowany na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii.
Prezydenci Polski: August Zaleski, 1947-1972
2010-06-07
9:00
August Zaleski był prezydentem RP na Uchodźstwie aż przez 27 lat, ok. 1947 do 1972 roku. W okresie międzywojennym pracował jako dyplomata, wielokrotnie był ministrem spraw zagranicznych.