Dodatek będzie spóźniony, ale za to wyższy

Prezes PiS ogłosił podwyżkę 14. emerytury. Zobacz, ile możesz dostać [TABELA]

2023-08-21 5:20

– Czternastka będzie wynosiła 2200 zł netto – poinformował wczoraj niespodziewanie prezes PiS Jarosław Kaczyński (74 l.), podczas uroczystości dożynkowych w Paradyżu (woj. łódzkie). To dobra wiadomość dla milionów seniorów czekających na wypłatę tzw. 14. emerytury. Pierwszy termin rozpoczęcia wypłat (25 sierpnia) okazał się nierealny, ponieważ rząd nie wydał wciąż rozporządzenia w tej sprawie. Poślizg prawdopodobnie wynika stąd, że trwały rozmowy o wypłacenia wyższego dodatku.

Czternastka 2023 wypłacona z opóźnieniem

Ustawa wprowadzająca 14. emeryturę obowiązuje od kilku tygodni. Rząd deklarował, że dodatek ten zostanie wypłacony na przełomie sierpnia i września, a pierwsi emeryci mieli go dostać 25 sierpnia. Dokładny termin wypłaty oraz kwotę czternastki publikuje rząd w rozporządzenia, którego na razie nie było.

Kiedy ZUS wypłaci ekstra świadczenie? – Wkrótce już, we wrześniu na konta emerytów trafi 14. emerytura – zapowiedział w piątek Mateusz Morawiecki (55 l.) dodając, że konkretną kwotę świadczenia poda wkrótce prezes PiS.

Tusk i Kołodziejczak zadrwili z hasła wyborczego PiS: „bezpieczna przyszłość pisowców”

Jarosław Kaczyński zrobił to wczoraj po godz. 14. Okazało się za to, że wypłacona kwota będzie wyższa niż wynosi emerytura minimalna (1588 zł brutto i przeciętnie ok. 1445 zł netto). – Informuję państwa, że czternastka będzie wynosiła 2200 zł netto. Przy zasadzie - od 2900 zł emerytury złotówka za złotówkę mniej, czyli jak ktoś ma 3000 zł emerytury, dostanie 2100 zł – powiedział wczoraj Jarosław Kaczyński.

Prognoza na podstawie deklaracji wicepremiera

Oświadczenie prezesa PiS jest zaskoczeniem, tym bardziej, że wysokość trzynastej i czternastej emerytury powinno podawać się w kwotach brutto, gdyż każdy senior musi zapłacić podatek nie tylko od czternastki, ale też od comiesięcznego świadczenia, co ma wpływ na wysokość dodatku netto. W galerii przedstawiamy szacunkowe wysokości obliczone jednak tylko na podstawie oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego.

Morawiecki w Gorlicach: 15 października Polska pokona Tuska szkodnika!

Niezależnie, jaką kwotę ostatecznie otrzymają seniorze, emeryci cieszą się z podwyżki.– To dobrą wiadomość, bo dla nas liczy się każdy grosz. Wielu znajomych wiedząc, że dostanie dodatkowe pieniądze zapisało się do sanatorium lub lub zaplanowało spłatę długów - mówi  Ewa Pachniewicz (73 l.). emerytka z Siedlec. 

Wieczorny Express - Adam Feder
Sonda
Czy 14. emerytura powinna być wypłacana wszystkim emerytom?