Premierzy Polski i Słowacji obserwowali ćwiczenia Puma-22 – manewry wojsk państw V4

i

Autor: Screen/ FB KPRM

WIELKIE ĆWICZENIA

Premierzy Polski i Słowacji obserwowali ćwiczenia Puma-22 – manewry wojsk państw V4

2022-11-10 11:01

Ćwiczenie Puma-22 to największe tegoroczne manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej, w których uczestniczą też żołnierze USA i Wlk. Brytanii. W scenariuszach uwzględniono doświadczenia z wojny w Ukrainie. W środę (9 listopada) ćwiczenia obserwowali premierzy Polski i Słowacji, Mateusz Morawiecki i Eduard Heger.

Ćwiczenia wojskowe Puma-22. Manewry wojsk państw V4 

W rozpoczętych 4 listopada manewrach głównym ćwiczącym jest 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, ale uczestniczą też inne jednostki wchodzące w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej. Ponadto w ćwiczeniach udział biorą pododdziały z pozostałych państw V4 (Słowacji, Czech, Węgier) oraz z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W ćwiczeniu bierze udział prawie 2000 żołnierzy i ok. 300 jednostek sprzętu. W środę, czyli ostatniego dnia ćwiczeń, manewry obserwowali premierzy Polski i Słowacji. Rzecznik 18. Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński mówił PAP w dniu rozpoczęcia ćwiczenia Puma-22, że jego celem jest "doskonalenie interoperacyjności ćwiczących wojsk, a także sprawdzenie zdolności do planowania, organizowania i prowadzenia działań taktycznych we współpracy z sojusznikami".

Obrona manewrowa i forsowanie przeszkody wodnej. Żołnierze ćwiczą w dzień i w nocy

Scenariusze ćwiczenia przewidywały np. prowadzenie obrony manewrowej, forsowanie przeszkody wodnej na rzece San, prowadzenie likwidacji skażeń przez pododdziały chemiczne, sprawdzenie procedur wzywania ognia artylerii (Call For Fire) i ewakuacji medycznej (MEDEVAC) oraz zintegrowane prowadzenie ognia. Zadania były wykonywane w dzień i w nocy. "Skupiamy się na tym, by wzmacniać interoperacyjność i budować zaufanie między ćwiczącymi wspólnie żołnierzami z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych" - powiedział mjr Lipczyński. W ćwiczeniu w większości brały udział pododdziały wojsk pancernych i zmechanizowanych, ale uczestniczyły w nim także inne rodzaje wojsk np. artylerzyści, saperzy, chemicy, przeciwlotnicy i zwiadowcy.

Ćwiczenia System-22 i Gepard-22, czyli ćwiczenia dowódców i sztabów

Równolegle z ćwiczeniem Puma-22, które jest ćwiczeniem taktycznym z wojskami, odbywały się ćwiczenia dowództw i sztabów: System-22, Gepard-22 i San-22. "To dowództwa i sztaby wypracowują decyzje o tym, co będzie się działo na teatrze działań. Używając analogii do ludzkiego organizmu można powiedzieć, że ćwiczenia dowódczo-sztabowe to trening mózgu, a w ćwiczeniach taktycznych z wojskami ćwiczą mięśnie" - powiedział Lipczyński. 18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka została powołana we wrześniu 2018 r. Dowództwo mieści się w Siedlcach. W jej skład wchodzą 1. Warszawska Brygada Pancerna, 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, a także 18. Pułk Logistyczny i 18. Batalion Dowodzenia. W trakcie formowania są 18. Pułk Artylerii, 18. Pułk Przeciwlotniczy i 18. Batalion Rozpoznawczy. 18DZ ma zostać uzbrojona w amerykańskie czołgi Abrams, koreańskie samobieżne armatohaubice K9 i wyrzutnie artylerii rakietowej Chunmoo.

Premier Morawiecki obserwował ćwiczenia Puma-22

- Najlepsza strategia to odstraszyć wroga poprzez siłę własnej armii i poprzez współpracę z innymi – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który w środę wraz z premierem Słowacji Eduardem Hegerem obserwował manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej PUMA-22 na poligonie w Nowej Dębie na Podkarpaciu.

[EXPRESS BIEDRZYCKIEJ] Zima pokona Rosjan?! Płk Piotr Lewandowski: "Po prostu zamarzną"
Sonda
Czy widziałeś kiedyś na żywo ćwiczenia wojskowe?