W poniedziałek (19 lutego) przed południem w KPRM rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem. Premierzy spotkają się w formacie delegacji, odbędą tęż spotkanie "w cztery oczy". - Przyszłe partnerstwo w NATO, unijna współpraca w zakresie bezpieczeństwa i kooperacja naszego przemysłu zbrojeniowego głównymi tematami mojego spotkania z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem - poinformował na platformie X szef polskiego rządu. Po rozmowach zaplanowano wspólną konferencję prasową obu premierów. - Rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem o wzmocnieniu dwustronnej współpracy w zakresie obrony i bezpieczeństwa i o wspólnej walce z międzynarodową przestępczością zorganizowaną - powiedział premier Szwecji Ulf Kristersson. Dodał, że opowiada się za kolejnym pakietem sankcji na Rosję. Podczas wspólnej konferencji z Donaldem Tuskiem Kristersson podkreślił, że Szwecja i Polska, a także inne kraje bałtyckie widzą duży potencjał współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony.
Szwedzi premier wyraził też uznanie dla Polski jako lidera pomocy Ukrainie. - Żyjemy w niebezpiecznej rzeczywistości najeżonej wyzwaniami dla bezpieczeństwa i obrony, najważniejszymi od czasu zimnej wojny. Razem z premierem Tuskiem mówiliśmy o tym, aby zwiększyć naszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo i za wzmocnienie potencjału produkcji zbrojeniowej w Europie, w tym Polsce i Szwecji. Jesteśmy gotowi na wzmocnienie naszej dwustronnej współpracy w zakresie obrony i bezpieczeństwa, również już jako członek NATO. Podobnie jak inne państwa bałtyckie chcielibyśmy wzmocnić bezpieczeństwo w całym obszarze Morza Bałtyckiego - oświadczył Kristersson.
Spotkanie szwedzkiego premiera z prezydentem Andrzejem Dudą
O godz. 14.15 premier Szwecji ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą. Premier Ulf Kristersson stoi na czele szwedzkiego rządu od października 2022 roku. Jest liderem Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (szw. Moderaterna), która obecnie współrządzi wraz z partią chadecką i liberałami; rząd jest popierany także przez nacjonalistycznych Szwedzkich Demokratów. Obecnie szwedzkie władze pracują nad akcesją kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przyjęcie Szwecji do NATO ratyfikowały już wszystkie państwa Sojuszu poza rządzonymi przez Viktora Orbana Węgrami.
NIŻEJ NAJNOWSZE ZDJĘCIA PAPARAZZI TUSKA