Premier Morawiecki z wizytą w Hiszpanii. Odbudowa po pandemii priorytetem

2021-05-31 17:25
Mateusz Morawiecki
Autor: Andrzej Lange/Super Express Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Hiszpanii. Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem szef polskiego rządu podkreślał, jak ważna dla europejskiej gospodarki jest odbudowa po pandemii koronawirusa. Służyć ma jej uruchomienie środków z unijnego Funduszu Odbudowy. - Wszyscy to doskonale czujemy, że wyzwania, które są wokół nas zmuszają wszystkie kraje UE do głębokiej przebudowy struktury i architektury gospodarki europejskiej - mówił premier Morawiecki.

Premier Morawicki z wizytą w Hiszpanii

Premier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Hiszpanii, gdzie podkreślał wagę relacji polsko-hiszpańskich, zwłaszcza w trudnym okresie wychodzenia z kryzysu gospodarczego spowodowanego przed pandemię koronawirusa. Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że ratyfikacji Funduszu Odbudowy pozwoli Unii Europejskiej na szybka przebudowę gospodarczą.

- Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że przyszłość Europy jest bardzo ważna dla Polski i dla Hiszpanii. Odbudowa po pandemii, w którą teraz właśnie wchodzimy, wchodzimy mam nadzieję z impetem. Właśnie dzisiaj jest ten dzień, kiedy wszystkie już kraje łącznie w UE będą mogły notyfikować wykonanie procesu ratyfikacyjnego, będzie przyczyniać się do szybkiego odbudowania gospodarki europejskiej. Odbudowania, ale zarazem przebudowania. Wszyscy to doskonale czujemy, że wyzwania, które są wokół nas zmuszają wszystkie kraje UE do głębokiej przebudowy struktury i architektury gospodarki europejskiej - wskazywał Mateusz Morawiecki.

Porozumienie o współpracy przy budowie CPK

Podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Hiszpanii odbyły się, pierwszy raz od czterech lat, międzyrządowe konsultacje. Efektem rozmów jest podpisanie szeregu porozumień m.in. o współpracy w polityce przemysłowej, sferze cyberbezpieczeństwa i współpracy resortów dyplomacji obu krajów.

- My jesteśmy w przededniu wielkiego skoku infrastrukturalnego. Mamy przed sobą okres przynajmniej 10 lat wielkiego placu budowy. Chcemy skorzystać z doświadczenia, ze współpracy z firmami hiszpańskimi - podkreślał premier Morawiecki.

Jedna z podpisanych umów dotyczy współpracy przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka CPK w komunikacie podkreśla, że Hiszpania jest jednym ze światowych liderów w obszarze rozwoju i zarządzania systemem szybkich kolei, a strona polska jest zainteresowana czerpaniem z ich doświadczeń.

- Hiszpania dołączyła do grona międzynarodowych partnerów programu CPK. Porozumienie podpisaliśmy dziś w Madrycie w obecności premierów Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza - napisał na Twitterze wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Super Raport 31.05 (Goście: Włodzimierz Cimoszewicz - eurodeputowany, były premier oraz Tomasz Siemoniak - PO), Sedno Sprawy: Marek Suski
Sonda
Czy Fundusz Odbudowy pozwoli UE na wyjście z kryzysu gospodarczego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE