Morawiecki

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Wizyta szefa polskiego rządu w Kijowie

Premier Morawiecki oddał hołd ofiarom Wielkiego Głodu. Rosja znów chce zagłodzić Ukrainę!

2022-11-27 17:12

Zagłodzić świat, by przejąć nad nim panowanie, to chora logika Rosji – powiedział w sobotę w Kijowie Mateusz Morawiecki (54 l.). - Nigdy nie poddamy się temu barbarzyńskiemu reżimowi i zawsze będziemy wspierać Ukrainę – zapewnił szef polskiego rządu.

Rosjanie nie wyciągają wniosków z historii

26 listopada premier uczestniczył w międzynarodowej konferencji „Ziarno z Ukrainy - odwaga karmi planetę”, w której uczestniczył też m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (44 l.). Sobotnią wizytę w stolicy Ukrainy szef polskiego rządu rozpoczął od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu. Premier nawiązał w swoim wystąpieniu do tragicznych wydarzeń sprzed 90 lat. Podkreślił, że Rosjanie nie wyciągają wniosków z historii. - Wielki Głód nie złamał narodu ukraińskiego, choć było to ludobójstwo na niewyobrażalną skalę. Dzisiejsza wojna i te zbrodnie rosyjskie również nie złamią Ukrainy - - mówił dodając, że „głód i wojna są metodą słabych władców”.

- By odbudować Ukrainę, Kijów musi wiedzieć, że może polegać na swoich sojusznikach z UE i USA, a cały wolny świat nie pozwoli im wpaść w rosyjskie ręce. Polska zrobi wszystko, aby temu zapobiec – zapowiedział premier.

Putin ludzi ma dużo i nie zamierza rezygnować z zajęcia Kijowa. Wiosną kontratakuje?

Z głodu zmarło nawet 10 mln Ukraińców

Wielki Głód wybuchł na ziemiach Ukrainy w latach 1932-33. Na skutek wywołanej sztucznie przez władze ZSRR klęski głodu zginęło od 4 do 10 milionów obywateli Ukrainy. Hołodomor (Wielki Głód) został uznany za ludobójstwo przez władze Ukrainy i licznych państw zachodnich, w tym Polski, USA, Kanady oraz krajów bałtyckich.W sobotę przypadało święto państwowe Ukrainy, upamiętniające ofiary Wielkiego Głodu. 

Zobacz zdjęcia z wizyty premiera Morawieckiego w Kijowie:

Bartłomiej Wypatrowicz: "Najcięższa sytuacja pod Bachmutem. Jest tam maszynka do mielenia mięsa" [UkrALINA]
Sonda
Czy rakiety Patriot od Niemiec powinny zostać przekazane Ukrainie?