Mateusz Morawiecki, Marian Banaś

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Olivier Hoslet/AP

Premier Mateusz Morawiecki w tarapatach! Marian Banaś zawiadamia prokuraturę

2021-05-25 17:14

Premier Mateusz Morawiecki może odpowiedzieć za podjęcie przygotowań do wyborów kopertowych 10 maja 2020 r. To już nie spekulacje, a coraz bardziej prawdopodobny scenariusz! Marian Banaś ogłosił dziś, że NIK składa zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, szefa MAP Jacka Sasina oraz szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. – Premier miał prawo podjąć decyzje dotyczącą przygotowań technicznych do wyborów i w związku z tym stoimy niezmiennie na stanowisku, że były to działania w pełni legalne – skomentował w rozmowie z „Super Expressem” rzecznik rządu Piotr Müller.

Kłopoty premiera Mateusza Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki może mieć prawdziwe kłopoty po tym, jak Marian Banaś ogłosił, że NIK składa zawiadomienie do prokuratury, po kontroli i przedstawieniu raportu, w sprawie przygotowania wyborów kopertowych, które miały odbyć się 10 maja.

Nie przegap: Konferencja Mariana Banasia ws. wyborów kopertowych. Będzie wniosek do prokuratury [Zapis relacji na żywo]

W związku z wynikami kontroli dotyczącej przygotowania i organizowania wyborów na prezydenta RP wyznaczonych na 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego chcę państwa poinformować, że w dniu dzisiejszym Najwyższa Izba Kontroli, mając na uwadze wagę stwierdzonych nieprawidłowości w czasie przedmiotowej kontroli, kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez: prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra sprawa wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego – oświadczył Marian Banaś.

Co to oznacza? Prokuratura zbada, czy premier wraz z ministrami nie złamali prawa. Dyrektor Departamentu Administracji Publicznej NIK Bogdan Skwarka podczas konferencji o kontroli NIK ws. wyborów korespondencyjnych odpierał zarzuty, jakoby NIK nie wzięła pod uwagę specyficznej, pandemicznej sytuacji, w której działał premier.

Zarzuca się nam, że nie braliśmy pod uwagę, jaka trudna covidowa panowała. Nie, uznaliśmy, ze niezależnie od sytuacji epidemiologicznej, obowiązuje zasada praworządności – powiedział.

Sasin komentuje: Autorytet NIK upada

Premier Mateusz Morawiecki złamał prawo ws. wyborów kopertowych? Innego zdania jest rzecznik rządu.

Premier miał prawo podjąć decyzje dotyczącą przygotowań technicznych do wyborów i w związku z tym stoimy niezmiennie na stanowisku, że były to działania w pełni legalne – powiedział Piotr Müller "Super Expressowi".

Nie przegap: Wybory kopertowe. Kaczyński zdradził wielką tajemnicę

Na konferencję Mariana Banasia w mediach społecznościowych zareagował Jacek Sasin.

Szkoda autorytetu NIK, który na naszych oczach upada. Prezes NIK oskarża Mateusza Morawieckiego o wydanie bezprawnej decyzji a mnie, że jej nie wykonałem. Pogratulować logiki – stwierdził na Twitterze wicepremier.

Ostre słowa Mariana Banasia na konferencji o wyborach kopertowych
Sonda
Czy akcja CBA w domu syna prezesa NIK to odwet za raport w sprawie wyborów kopertowych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE