Spotkanie w trybie pilnym. Premier zwołał  Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych

i

Autor: PAP/Tytus Żmijewski Spotkanie w trybie pilnym. Premier zwołał Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych

PILNE!

Premier Mateusz Morawiecki przemawia po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu!

2022-11-16 0:37

Premier Mateusz Morawiecki przemawiał w nocy z wtorku na środę (15/16.11.22) po nadzwyczajnym posiedzeniu rady ministrów. To pokłosie eksplozji w wiosce Przewodów, w efekcie której zginęło dwóch mężczyzn, obywateli Polski. Do tej pory Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło już, że na terenie Polski spadł pocisk rosyjskiej produkcji. Andrzej Duda stwierdził z kolei, że nie ma jednoznacznych dowodów.

Mateusz Morawiecki: Konferencja prasowa po posiedzeniu rady ministrów. "Zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej"

- Zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów polskich sił zbrojnych ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. Będzie się to odbywać we wzmocniony sposób, razem z naszymi sojusznikami - oświadczył w nocy premier, dodając że Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało komunikat w związku z "wezwaniem ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ". - Apeluję do wszystkich Polaków, aby zachować spokój wokół tej tragedii. Bądźmy rozważni, nie dajmy sobą manipulować - zaznaczył.

Relacja na żywo: Rosyjskie rakiety spadły na Polskę? Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem USA i szefem NATO [15.11.2022]

Na oficjalnej stronie MSZ czytamy, że o godzinie 15.40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej. W efekcie śmierć poniosło dwóch Polaków - jak ustala Radio Eska, to około 50 i 60-letni mężczyźni, obaj pracowali w suszarni zboża. - W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień - precyzuje MSZ.

Mateusz Morawiecki: prowadzimy analizy i konsultacje w zakresie użycia art. 4

W dalszej części konferencji premier zdradził, że - wraz z sojusznikami - polski rząd prowadzi analizy w zakresie użycia 4 art. NATO. W całości zapis brzmi: ""Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Płk Andrzej Kruczyński: "Niebawem to my, NATO, będziemy się uczyć z doświadczeń armii ukraińskiej." [Express Biedrzyckiej]
Sonda
Czy wybuch rakiet w Polsce to błąd czy celowe działanie?
Listen to "Artykuł 4 NATO jest już uruchomiony. To największy kryzys bezpieczeństwa III RP - K.Sobolewski. SEDNO SPRAWY" on Spreaker.