Donald Tusk

i

Autor: Fot. AP PHOTO/CZAREK SOKOLOWSKI

Zagraniczne wyjazdy

Premier Donald Tusk z wizytą w Berlinie i Paryżu. Wiemy, po co tam leci

2024-02-12 9:27

W poniedziałek (12 lutego) premier Donald Tusk uda się do Paryża, gdzie spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a następnie do Berlina na spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Pierwszą stolicą, którą odwiedzi w poniedziałek (12 lutego) premier Donald Tusk, będzie Paryż. Tusk spotka się w Pałacu Elizejskim z prezydentem Macronem, obaj liderzy wezmą udział w spotkaniu delegacji, a także w rozmowie "w cztery oczy". Po południu Tusk z Paryża poleci do Berlina, gdzie Urzędzie Kanclerskim spotka się z kanclerzem Scholzem; tutaj również w planach jest osobiste spotkanie liderów oraz spotkanie delegacji.

Paryż i Berlin to jedne z pierwszych stolic, jakie odwiedzi Tusk od momentu objęcia urzędu. Do tej pory, od zaprzysiężenia w grudniu ubiegłego roku wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, w styczniu natomiast odbył wizytę w Kijowie, gdzie m.in. spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego samego dnia, co Donald Tusk, z wizytą do Paryża uda się szef MSZ Radosław Sikorski, który spotka się z ministrami SZ Francji i Niemiec - Stephane Sejourne i Annaleną Baerbock. Trójka ministrów odbędzie spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego, zrzeszającego Polskę, Niemcy i Francję. Sikorski wskazywał, że tematami spotkania będzie m.in. wsparcie dla Ukrainy oraz wspólna polityka obronna Unii Europejskiej.

NIŻEJ ZDJĘCIA, KTÓRE POKAZUJĄ, JAK MIESZKA TUSK

Co wiesz o Donaldzie Tusku. Pytanie numer 7 tylko dla wielkich znawców życia polityka!

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Donald Tusk?
Lepszy Tusk prezydent, niż premier