Janusz Cieszyński osobiście akceptował wszystkie decyzje zakupowe w Ministerstwie Zdrowia i podpisał umowy ze spółkami powiązanymi z instruktorem narciarstwa, znajomym Łukasza Szumowskiego. Okazało się, że kupione maseczki nie spełniały żadnych norm, wskutek czego ministerstwo straciło na transakcji ponad 5 mln zł. Ówczesny wiceminister zdrowia podpisał także umowę z handlarzem bronią, który miał dostarczyć polskiemu rządowi 1241 respiratorów. Państwo polskie do dziś otrzymało jedynie 200 respiratorów, a o zwrot ponad 70 mln zł wypłaconej zaliczki wystąpiła Prokuratoria Generalna. W obu tych sprawach śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Od poniedziałku Cieszyński, jak podaje tvn24.pl, ma być wiceprezydentem Chełma. Stanowisko uzyskał dzięki prezydentowi tego miasta, Jakubowi Banaszkowi, który jest jednym z niewielu samorządowych włodarzy powiązanych z PiS. Swoją prezydenturę 27-letni wówczas Banaszek wygrał w 2018 r. z wynikiem 50,89 proc. głosów. W kampanii mocno wspierali go premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Wcześniej Banaszek był szefem gabinetu minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, a także doradcą premiera Morawieckiego oraz ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.
Janusz Cieszyński pracował w działach finansów i marketingu firmy telekomunikacyjnej, prowadził także przedsiębiorstwo zajmujące się doradztwem biznesowym i prawnym. Potem zatrudniony był jako doradca premiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów. 17 stycznia 2018 r. powołany został na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Członkiem Prawa i Sprawiedliwości jest od 2018 r.