Antoni Macierewicz

i

Autor: WOJCIECH JARGILO/SUPER EXPRESS 3 sierpnia Antoni Macierewicz obchodzi urodziny. Wszystkiego dobrego!

Powszechny POBÓR DO WOJSKA powinien wrócić? Macierewicz nie pozostawia złudzeń!

2022-02-22 14:54

Antoni Macierewicz, były szef ministerstwa obrony narodowej, nie od dziś znany jest jako zwolennik obowiązkowej służby wojskowej. Postanowił ponownie odnieść się do tego tematu nawiązując do narastających agresywnych działań państwa rosyjskiego wobec Ukrainy. Należałoby przywrócić pobór do wojska, jak to kiedyś było?

Powrót poboru do wojska? Macierewicz jest za

Antoni Macierewicz już w 2018 roku zachęcał do przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej. Mówił wtedy, że “wszystkie państwa świadome zagrożenia – nawet pacyfistyczna Szwecja – przywracają albo wprowadzają zasadniczą służbę wojskową”. Zarzucał wtedy też Tuskowie, że stworzył “zieloną wyspę” składającej się z młodzieży pełnej strachu i niechęci do służby wojskowej, bazującej jeszcze na powszechnej niechęci z czasów komunistycznych.

- Chcemy, żeby ludzie na powrót zapoznali się z wojskiem, jako prawdziwą, wielką wartością. Efektem tego ma być zaproponowanie powrotu do obowiązkowej służby wojskowej, bo ona jest państwu i narodowi konieczna – twierdził wówczas Macierewicz.

Ministerstwo obrony narodowej jednak uspokoiło, że nie przewiduje “odwieszenia” poboru. 

Temat ten powrócił w związku z agresją Rosji skierowanej na Ukrainę i z wizją nadchodzącej wojny. W rozmowie z z Michałem Rachoniem w PR24 były szef MON podkreślił, jak ważne według niego jest zadbanie o bezpieczeństwo Polski.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Powrót obowiązkowego poboru do wojska? Błaszczak przedstawił KONKRETNE plany działań!

– Ważne jest to, żebyśmy teraz zadbali o (...) przywrócenie powszechnego poboru, o przywrócenie obrony cywilnej, wprowadzenie wszystkich elementów do nowej ustawy, która jak najszybciej powinna zostać przeprowadzona przez Sejm i wdrożona w życie. To jest najważniejsze i musimy sobie zdawać sprawę z tego, że Rosja zadeklarowała i rozpoczęła długofalowe działania, które zmierzają do opanowania Europy – stwierdził Macierewicz.

Nadchodzący nowy projekt ustawy o obronie ojczyzny przewiduje on m.in. szybszy wzrost nakładów obronnych w odniesieniu do PKB, nowe źródła ich finansowania, możliwość nabywania sprzętu przez wojsko w drodze leasingu. Jak podkreślił minister Błaszczak, na razie przewidziano tylko dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową skierowaną do młodych ludzi, w celu “zapewnienia rozwoju młodego człowieka poprzez wstąpienia do Wojska Polskiego".

Super Raport 22.02 (Goście: gen. Waldemar Skrzypczak oraz Paweł Kowal - KO) Sedno Sprawy: Włodzimierz Czarzasty
Sonda
Czy Polacy mogą pomóc Ukrainie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają