Pegasus – jak działa oprogramowanie szpiegujące? TY też możesz być podsłuchiwany

i

Autor: canva.com Pegasus – jak działa oprogramowanie szpiegujące? TY też możesz być podsłuchiwany

Specjalna komisja wyjaśni aferę Pegasusa. Znamy jej skład

2022-01-12 20:21

Senat powołał komisję nadzwyczajną ds. wyjaśnienia afery Pegasusa. Senat w głosowaniu zdecydował w środę, 12 stycznia o powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Pierwsze posiedzenie tej komisji odbędzie się jeszcze w środę, po godz. 19. - To jedno z najważniejszych głosowań w tej kadencji. Jesteśmy o tym przekonani. Rząd PiS-u robi wszystko, aby prawdę w tej kwestii ukryć - argumentował senator KO Marcin Bosacki.

Senat powołał komisję nadzwyczajną ds. wyjaśnienia afery Pegasusa

Za powołaniem komisji głosowało 52 senatorów, 45 było przeciw, nikt wstrzymał się od głosu. Zgodnie z przyjęta uchwałą, w skład komisji wejdzie siedmiu senatorów:

  • Marcin Bosacki (KO), przewodniczący komisji
  • Jacek Bury (KO),
  • Gabriela Morawska-Stanecka (PPS),
  • Michał Kamiński (PSL),
  • Magdalena Kochan (KO),
  • Sławomir Rybicki (KO),
  • Wadim Tyszkiewicz (niezrz.).

W pracach komisji nie będzie uczestniczyć żaden senator PiS. Ugrupowanie to nie zgłosiło swoich kandydatów.

Jak tłumaczyli przed głosowaniem wnioskodawcy, do zadań komisji należeć będzie: wyjaśnienie ujawnionych przypadków nielegalnej inwigilacji z użyciem Pegasusa i naruszeń prawa z tym związanych, ocena wpływu nielegalnej inwigilacji na proces wyborczy, opracowanie i wniesienie projektu ustawy reformującej działalność służb specjalnych.

Przypomnijmy, że według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, mówił w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. "Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia" - powiedział w wywiadzie dla "Sieci". Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. "To całkowite bzdury" - oświadczył.

Sedno Sprawy - Marcin Kierwiński
Sonda
Czy uważasz, że ws. Pegasus powinna zostać powołana komisja śledcza?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE