Pegasus – jak działa oprogramowanie szpiegujące? TY też możesz być podsłuchiwany

i

Autor: canva.com Pegasus – jak działa oprogramowanie szpiegujące? TY też możesz być podsłuchiwany

Specjalna komisja wyjaśni aferę Pegasusa. Znamy jej skład

2022-01-12 20:21

Senat powołał komisję nadzwyczajną ds. wyjaśnienia afery Pegasusa. Senat w głosowaniu zdecydował w środę, 12 stycznia o powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Pierwsze posiedzenie tej komisji odbędzie się jeszcze w środę, po godz. 19. - To jedno z najważniejszych głosowań w tej kadencji. Jesteśmy o tym przekonani. Rząd PiS-u robi wszystko, aby prawdę w tej kwestii ukryć - argumentował senator KO Marcin Bosacki.

Senat powołał komisję nadzwyczajną ds. wyjaśnienia afery Pegasusa

Za powołaniem komisji głosowało 52 senatorów, 45 było przeciw, nikt wstrzymał się od głosu. Zgodnie z przyjęta uchwałą, w skład komisji wejdzie siedmiu senatorów:

  • Marcin Bosacki (KO), przewodniczący komisji
  • Jacek Bury (KO),
  • Gabriela Morawska-Stanecka (PPS),
  • Michał Kamiński (PSL),
  • Magdalena Kochan (KO),
  • Sławomir Rybicki (KO),
  • Wadim Tyszkiewicz (niezrz.).

W pracach komisji nie będzie uczestniczyć żaden senator PiS. Ugrupowanie to nie zgłosiło swoich kandydatów.

Jak tłumaczyli przed głosowaniem wnioskodawcy, do zadań komisji należeć będzie: wyjaśnienie ujawnionych przypadków nielegalnej inwigilacji z użyciem Pegasusa i naruszeń prawa z tym związanych, ocena wpływu nielegalnej inwigilacji na proces wyborczy, opracowanie i wniesienie projektu ustawy reformującej działalność służb specjalnych.

Przypomnijmy, że według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, mówił w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. "Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia" - powiedział w wywiadzie dla "Sieci". Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. "To całkowite bzdury" - oświadczył.

Sedno Sprawy - Marcin Kierwiński
Sonda
Czy uważasz, że ws. Pegasus powinna zostać powołana komisja śledcza?
Nasi Partnerzy polecają