Najnowszy sondaż „Super Expressu"

Powinniśmy ponieść wysokie koszty unowocześnienia armii? Odpowiedź Polaków jest jednoznaczna

2023-07-11 5:30

W najbliższych latach wydamy setki miliardów złotych na nowy sprzęt wojskowy. Czy Polska powinna podejmować się takich inwestycji? Aż 85 proc. z nas jest przekonanych, że tak - wynika z sondażu wykonanego przez Instytut Badań Pollster dla „SE”. A proces unowocześniania wojska przyspiesza. Przedwczoraj dotarły do nas z Korei Południowej dwa pierwsze samoloty szkolno-bojowe FA-50GF.

Samoloty, czołgi i armaty

Samoloty FA-50GF Fighting Eagle (Walczący Orzeł) doleciały do Warszawy w modułach, czekają na zmontowanie. Zobaczymy je 15 sierpnia, gdy przelecą nas stolicą w ramach defilady z okazji z okazji święta Wojska Polskiego. Koreański Korea Aerospace Industries dostarczy nam w tym roku jeszcze 12 takich samolotów do szkolenia pilotów, a następnie kupimy jeszcze 36 tych maszyn.

ABW zatrzymała kolejnego szpiega z siatki pracującej na rzecz Rosji

SONDAZ

i

Autor: GRAFIKA SE Jerzy Kaczmarczyk

Chcemy mieć nowoczesną armię

Na dostarczenie czeka ponadto jeszcze 35 zamówionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej supernowoczesnych amerykańskich myśliwców F35. Pod koniec czerwca do Polski przypłynęło z kolei 14 czołgów Abrams. MON zamówiło poza nimi 250 nowych Abramsów. A także m.in. 506 amerykańskich wyrzutni rakiet HIMARS oraz 288 koreańskich wyrzutni K239 Chunmoo. Te i inne inwestycje pochłoną setki miliardów dolarów. Czy Polska powinna kupować nowoczesny sprzęt wojskowy? - Aż 85 proc. Polaków nie ma co do tego wątpliwości – wynika z sondażu „Super Expressu”. 6 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie należy kupować nowoczesnego sprzętu dla wojska, a 9 proc. stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat.

Badanie zostało wykonane w dniach 30 czerwca – 2 lipca na próbie 1042 dorosłych Polaków. ABR

Express Biedrzyckiej - Bartłomiej SIENKIEWICZ