Rafał Górski

i

Autor: Wikipedia

#PoStronieLudu - Umiarkowany toksycznie w Twoim domu?

2017-08-18 13:33

Co to jest fipronil preparat którym skażone zostały jajka w Holandii? Czy substancja obecna jest w Polskich domach? O tym wszystkim pisze Rafał Górski prezes zarządu Instytutu Spraw Obywatelskich w ramach cyklu #PoStronieLudu. Na początek kilka faktów: Fipronilem zostały skażone jaja na fermach w Belgii, Holandii, Niemczech i Francji. Na szczęście, w Polsce 40 tysięcy jajek, potencjalnie zanieczyszczone fipronilem, nie trafiło na nasze talerze. Warto przypomnieć, że w nocy z 4 na 5 października 2014 roku fipronil zabił blisko 5 milionów pszczół z pasiek w Przyczynie Dolnej.

„Umiarkowany toksycznie” w Twoim domu? Czy wiecie Państwo, co to jest fipronil? Ja, do wczoraj nie wiedziałem. Zacząłem szukać odpowiedzi i znalazłem taką, że to środek owadobójczy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje fipronil jako substancję "umiarkowanie toksyczną", w przypadku spożycia znacznych ilości. Może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy. Do 2008 roku był używany w Polsce do zwalczania stonki ziemniaczanej. W wielu krajach UE stosowanie fipronilu jest ograniczone lub zabronione, np. we Francji od 2004 r., z powodu szkodliwości dla pszczół. W Belgii i Holandii jest stosowany w zwalczaniu owadów, np. ptaszyńce żerujące na kurach.

Stąd właśnie, ostatnia afera ze skażonymi jajkami. Daniel Rosario, rzecznik Komisji Europejskiej, poinformował, że fipronilem zostały skażone jaja na fermach w Belgii, Holandii, Niemczech i Francji. Na szczęście, w Polsce 40 tysięcy jajek, potencjalnie zanieczyszczone fipronilem, nie trafiło na nasze talerze. To dobrze, bo warto wiedzieć, że według holenderskiego Ministerstwa Zdrowia gotowanie jajek nie zabezpiecza konsumentów przed tym środkiem. „BASF, największa korporacja chemiczna na świecie, ogłosiła, że po skandalu z fipronilem w jajkach zaprzestaje sprzedaży i rejestracji fipronilu jako środka ochrony roślin. Fipronil jest, jednak nadal dopuszczony do zwalczania m.in. mrówek, prusaków i termitów w UE do 2023 r.” – zauważa Dorota Metera, ekspertka z Instytutu Spraw Obywatelskich.

W naszym kraju fipronil zawiera m.in. lek przeciwko pasożytom zewnętrznym „Controline”. Producent reklamuje go jako bezpieczny „preparat na pchły i kleszcze zawierający fipronil”. Na stronie internetowej leku widzimy zdjęcie dziecka głaszczącego psa… Warto przypomnieć, że w nocy z 4 na 5 października 2014 roku fipronil zabił blisko 5 milionów pszczół z pasiek w Przyczynie Dolnej. Tak wynika z badań inspekcji weterynarii, w Puławach. Bezpieczna żywność? Chcę wiedzieć!

Zobacz też: Toksczne jaja w Polsce

Warto przeczytać: 40 tysięcy skazonych jajek.

Zapamiętaj: Jak leczyć zatrucie pokarmowe. Skuteczne sposoby

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają