posłanka

i

Autor: POLICJA PODLASKA / REPRODUKCJA TOMASZ MATUSZKIEWICZ/SUPER EXPRESS, SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS

Posłanka apeluje do MSWiA. Chodzi o przedsiębiorców. "Wielu traci swoje dobytki"

2022-06-02 21:23

"Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA zakaz przebywania w polsko-białoruskiej strefie przygranicznej został przedłużony do końca czerwca - do czasu planowanego zakończenia budowy stalowej zapory na tej granicy. Wcześniej miał on trwać od grudnia do marca" - czytamy w treści interpelacji posłanki Polski 2050 Szymona Hołowni, Hanny Gill-Piątek.

W rozmowie z "Super Expressem" posłanka Hanna Gill-Piątek wyjaśniła, dlaczego przedłużający się stan zakazu przebywania w polsko-białoruskiej strefie przygranicznej spędza sen z powiek przedsiębiorców z branży turystycznej, którzy mieszkają na wspomnianych terenach i nie mogą kontynuować działalności turystycznej. Posłanka wyjaśnia także, dlaczego zdecydowała się skierować interpelację do MSWiA.

Od jakiegoś czasu jestem w kontakcie z przedsiębiorcami branży turystycznej, którzy prowadzą firmy na Podlasiu. W związku z przedłużaniem się obowiązującego rozporządzenia o zakazie przebywania w polsko-białoruskiej strefie pogranicznej przedsiębiorcy odczuwają niepewność względem jutra. Nie wiedzą na czym stoją. Nikt z nimi nie konsultuje związanych z nimi decyzji, nie wiedzą, ile to wszystko jeszcze potrwa. Wszyscy spodziewali się, że budowa muru będzie ciągnąć się długo. Jednak wiele osób traci swoje biznesy i dobytek życia. Jedna z pań musi zlikwidować swój hotel, dorobek 25 lat życia. Tylko dlatego, że znajduje się przy granicy, ale tuż przed strefą objętą zakazem i jej nie obejmuje rekompensata. Ten hotel znajduje się 0rzy drodze do Kuźnicy, zamkniętego teraz przejścia granicznego. Tam z jednej strony państwo zamyka agencje celne i kantory. Z drugiej każe ludziom płacić za wynajem pełną stawkę czynszu. Takie absurdy spotyka się tam ciągle. Ale najgorsza jest niepewność. Obecnie strefę przedłużono do czerwca, jednak może się to przeciągnąć. Zaczyna się sezon turystyczny, przedsiębiorcy nie wiedzą, czy i od kiedy mają przyjąć rezerwacje. A jeśli tak, kto zapłaci za ich odwołanie. Dlatego znów napisałam interpelację w ich sprawie, żeby upomnieć się o jakikolwiek dialog i odpowiedzialność państwa za ludzi, którym zabrano prawo do zarabiania - mówi nam Gill-Piątek. 

Hanna Gill-Piątek: "Oddamy połowę podwyżki na cele społeczne"

"SE" skontaktował się z MSWiA, aby spytać, czy resort zamierza coś w tej sprawie zrobić. - Kwestia ta jest obecnie przedmiotem analiz - przekazało nam biuro prasowe MSWiA. 

 Interpelacja posłanki Gill-Piątek do MSWiA:

Interpelacja w sprawie przedłużenia obowiązywaniarozporządzenia o zakazie przebywania w polsko-białoruskiejstrefie przygranicznej

Szanowny Panie Ministrze!Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA zakaz przebywania w polsko-białoruskiej strefieprzygranicznej został przedłużony do końca czerwca - do czasu planowanego zakończeniabudowy stalowej zapory na tej granicy. Wcześniej miał on trwać od grudnia do marca. Jeszczewcześniej zakaz przebywania przy polsko-białoruskiej granicy osób postronnych, w tymdziennikarzy i organizacji pomocowych, obowiązywał w związku z wprowadzeniem tu stanuwyjątkowego. Objął 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowościwojewództwa lubelskiego.Zakaz ten dla przedsiębiorców terenów nim objętych oznacza brak możliwości prowadzeniapraktycznie jakiekolwiek działalności. Lada moment rozpoczyna się pełnia sezonuturystycznego, a nikt nie jest w stanie przewidzieć czy przedłużone zostanie czasobowiązywania rozporządzenia. Właściciele kwater turystycznych nie mogą rozpocząćprzygotowań do sezonu, bo nie wiedzą, czy będą mogli przyjąć gości. Pobieranie zaliczek jestrównież ryzykowne - jeśli utrzymany zostanie zakaz wstępu, będą musiały być one zwrócone.Dla wielu przedsiębiorców branży turystycznej brak informacji odnośnie planów ministerstwawzmaga poczucie niepewności i obawy o sytuację ekonomiczną, która jest już i tak mocnonadwątlona. Nadszarpnięte zostało też zaufanie obywateli do państwa Polskiego, które nie jestw stanie zapewnić stabilnej sytuacji prawnej tak, aby z wyprzedzeniem mogli oni planowaćswoje przedsięwzięcia.W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na poniższe pytania:Czy planowane jest dalsze przedłużenie obowiązywania rozporządzenia ozakazie przebywania w polsko-białoruskiej strefie przygranicznej? Jeśli tak - na jaki okres?Które gminy i miejscowości mają być objęte tym zakazem?Czy przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji kontaktowali się zprzedstawicielami przedsiębiorców i władzami gmin obszaru objętego zakazemprzebywania w celu wspólnego wypracowania rozwiązań umożliwiających prowadzeniedziałalności gospodarczej na tych terenach?Z poważaniemHanna Gill-PiątekPosłanka na Sejm RPPrzewodnicząca Kola Parlamentarnego Polska 2050

 

Express Biedrzyckiej 02.06 (Radosław Sikorski, Adam Kobieracki, Kazimierz Krupa) Sedno Sprawy: Łukasz Schreiber
Sonda
Jak oceniasz działania Straży Granicznej, policji i wojska na granicy polsko-białoruskiej?