Mateusz Morawiecki

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS; AP Mateusz Morawiecki

Poruszające słowa Mateusza Morawieckiego przed 12. rocznicą katastrofy smoleńskiej: Tylko pamięć o tej tragedii...

2022-04-09 5:22

Premier Mateusz Morawiecki doskonale pamięta emocje i uczucia, jakie towarzyszyły mu 12 lat temu, gdy 10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy smoleńskiej. Szef rządu specjalnie dla "Super Expressu" napisał kilka słów: - Katastrofa smoleńska już na zawsze pozostanie raną dla naszej wspólnoty. Choć od 10 kwietnia 2010 roku mija dwanaście lat ciągle musimy znajdować w sobie siły, by mierzyć się z tą tragedią, by stawiać pytania. Jak to było możliwe? Czy wyciągnęliśmy wnioski ze Smoleńska? Czy sprostaliśmy dziedzictwu Lecha Kaczyńskiego? - zastanawia się premier.

- Nikomu nie trzeba przypominać tamtych dni. Byliśmy wtedy zjednoczeni jak nigdy. Nieprzebrane tłumy na Krakowskim Przedmieściu chcące oddać hołd swojemu prezydentowi stały się zalążkiem odrodzenia wspólnoty. Mam te obrazy żywo przed oczyma. Byłem wtedy na Krakowskim Przedmieściu razem ze swoimi kilkunastoletnimi dziećmi. Czułem, tak jak my wszyscy, że udział w narodowym czuwaniu to po prostu mój obowiązek. Ten duch solidarności przez lata przygasł, ale teraz odżył na nowo - podkreśla premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał szef polskiego rządu: 

- W obliczu wojny na Ukrainie znaleźliśmy w sobie odwagę i determinację, by nieść pomoc potrzebującym. Każdy gest braterstwa, który okazujemy naszym ukraińskim przyjaciołom to cios w imperium zła, które zbudował Władimir Putin. Jeszcze dwa miesiące temu militarna agresja Rosji niektórym wydawała się niemożliwa. Stało się jednak to, co wiele lat wcześniej przewidywał Prezydent Lech Kaczyński. Nieustannie alarmował on Europę przed złowieszczymi zamiarami Rosji. „Imperializmowi nie wolno ustępować” – przestrzegał. Gdyby tylko świat zechciał wysłuchać tego apelu, bylibyśmy w innym miejscu. Straty, jaką był Smoleńsk nikt nam nie zrekompensuje. Ale jedno jest pewne. Tylko pamięć o tej tragedii, tylko pamięć o dziedzictwie Lecha Kaczyńskiego daje nam nadzieję na lepszą Polskę, lepszą Europę i lepszy świat - podsumowuje szef polskiego rządu. 

NIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ TYCH, KTÓRZY ODESZLI W KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ:

Tak wyglądają teraz groby ofiar katastrofy smoleńskiej. Poruszający widok
Sonda
Czy weźmiesz udział w obchodach 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają