Prof. Maciej Walczak siedział w irańskim więzieniu

i

Autor: SHUTTERSTOCK, Iribnews

Wszyscy na to czekali

Polski profesor siedział w irańskim więzieniu! Ministerstwo przekazało najważniejszą wiadomość

2023-01-13 21:24

Wreszcie ten koszmar się skończył. - Polski biolog przetrzymywany od miesięcy w irańskim więzieniu wrócił w grudniu do kraju - poinformował PAP rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina. Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z grupą obcokrajowców został zatrzymany w Iranie we wrześniu 2021 roku.

Jak doszło do zatrzymania prof. Maciej Walczaka? Co się stało w Iranie?

Dramat prof. Marcina Walczaka trwał ponad rok. Ministerstwo spraw zagranicznych właśnie przekazało dobre wiadomości. - Prof. Marcin Walczak w grudniu został zwolniony z więzienia w Iranie i powrócił do ojczyzny - poinformował Łukasz Jasina. - Jest cały i zdrowy. Dobrze, że jest już w domu - dodał rzecznik MSZ. Koszmarne informacje o zatrzymaniu w Iranie grupy obcokrajowców, wśród których wymieniono nazwiska trzech pracowników naukowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podały w lipcu ubiegłego roku irańskie media. W reakcji na te doniesienia, rzecznik UMK prof. Marcin Czyżniewski przekazał wówczas w komunikacie, że do zatrzymania doszło już we wrześniu 2021 roku. - Dwóch pracowników UMK po przesłuchaniu zwolniono, jeden został zatrzymany i do dziś przebywa w irańskim więzieniu. Od września ub. r. jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, a także z rodziną zatrzymanego pracownika - mówił w lipcu prof. Czyżniewski.

Kim jest prof. Maciej Walczak?

Prof. Maciej Walczak to w Toruniu niezwykle ceniona postać. Biolog pracuje w katedrze mikrobiologii środowiskowej i biotechnologii Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zainteresowania badawcze to m.in. mikroorganizmy różnych środowisk, w tym także zastosowanie mikroorganizmów w ochronie środowiska i technologiach przemysłowych.

Sonda
Czy myślisz że praca w więzieniu jest bezpieczna?
Niewinni. Beata Pasik spędziła 18 lat w więzieniu. Opowiedziała "Super Expressowi" o swoim życiu za kratami i po wyjściu na wolność