Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

i

Autor: twitter.com/MKiS Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie odbiorców energii w 2023 r., kóra wprowadza wyższe limity zużycia z zamrożoną ceną za prąd

Minister klimatu zabrała głos

Polska zgłosiła Niemcy do Komisji Europejskiej. Chodzi o nielegalne śmieci

2023-07-26 11:55

Śmieci z Niemiec w Polsce budzą w ostatnich dniach ogromne emocje po tym, jak spłonął magazyn w Zielonej Górze. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o krokach, jakie zostały w tej sprawie podjęte. Została złożona skarga do Komisji Europejskiej.

Śmieci z Niemiec w Polsce były jednym z tematów podjętych na konferencji w środę 26 lipca przez Annę Moskwę. Jak poinformowała minister, w naszym kraju ma być 35 tysięcy ton nielegalnych odpadów przywiezionych z Niemiec. Znajdują się w siedmiu składowiskach. Jak podkreśliła, polska strona wielokrotnie zwracała się do swoich zachodnich sąsiadów, nawołując Niemcy do zabrania śmieci, które przechowywane są w naszym państwie nielegalnie. Wymieniła między innymi kontakt landowy i federalny.

- Zostaliśmy pozostawieni bez wyboru. Używamy takiej ścieżki, jakiej może użyć każde prawo europejskie, korzystamy ze skargi do KE, która jest pierwszym etapem postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości - oświadczyła Anna Moskwa.

Minister klimatu i środowiska zaapelowała też do "bardzo zielonego niemieckiego rządu” o zabranie śmieci. Oświadczyła, ze polski podatnik nie może płacić za wywóz czy zagospodarowanie śmieci z Niemiec.

- Polska złożyła do KE skargę na Niemcy za nielegalnie przywiezione odpady; to pierwszy krok postępowania przed TSUE – oznajmiła.

Sonda
Spotkałeś się z nielegalnymi wysypiskami śmieci?
Wieczorny Express - DR KATARZYNA BĄKOWICZ, PROF. KAZIMIERZ KIK