Polska szczepionka na koronawirusa. Ujawniono termin

2021-11-23 9:45

Wtorkowym gościem Jacka Prusinowskiego w "Sednie Sprawy" w Radiu Plus był dr n. med. Grzegorz Cessak, farmaceuta, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (EMA). Opowiedział nie tylko o skuteczności szczepionek na Covid-19, ale także o najnowszym szczepieniu, które już w grudniu będzie wprowadzone do Polski. Czy polska szczepionka na koronawirusa będzie skuteczna?

Podczas rozmowy dr Cessak rozwinął temat najnowszych szczepionek sprowadzonych i zakontraktowanych do Polski. 

- O polską szczepionkę zapytam. Miała być produkowana dla Novavaxu przez polską firmę Mabion. Jak ta sprawa wygląda? - pytał Jacek Prusinowski. 

- Tak, rzeczywiście, jak widzimy z komunikatów Europejskiej Agencji Leków w ubiegłych tygodniach przyjęła już finalny wniosek firmy Novavax, który będzie wytwarzany przez polską firmę Mabion. To jest troszeczkę bardziej tradycyjna szczepionka, ale mimo wszystko innowacyjna, podjednostkowa, z tych starszych typów szczepionek. Bardzo skuteczna, powyżej 90 proc. skuteczności, która ma substancję adiuwant, taką substancję przyspieszającą naszą reakcję immunologiczną - odpowiedział gość programu "Sedno Sprawy".

- Kiedy i w jakiej ilości będzie wytwarzana w Polsce? - doprecyzował dziennikarz.

- Spodziewamy się, że zatwierdzenie tej szczepionki będzie w połowie grudnia czy jeszcze w grudniu i ta szczepionka, jest planowana i zakupiona przez Polskę, a także zakontraktowana. Spodziewamy się, że jeszcze w grudniu ona dotrze do Polski i będzie można nią szczepić. Na razie jest jako szczepienie podstawowe. To jest tradycyjna szczepionka - odpowiedział dr Cessak.

Przeczytaj koniecznie: Polska szczepionka na koronawirusa - dla kogo? Kiedy szczepienia polską szczepionką na COVID-19?

Sonda
Czy zaszczepił/zaszczepiłabyś się polską szczepionką?

Zobacz koniecznie, gdzie powstaje polska szczepionka na koronawirusa - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE