Koronawirus, szczepionka

i

Autor: Pixabay Szczepienia na koronawirusa. Zdj. ilustracyjne.

Polska szczepionka na koronawirusa. Kiedy szczepienia polską szczepionką na COVID-19? [DATA, SKUTECZNOŚĆ]

2021-11-23 12:30

Polska szczepionka na koronawirusa stała się faktem. Jak zapowiedział dr n. med. Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, już w grudniu polska szczepionka na koronawirusa ma być dostępna. Kto będzie się mógł zaszczepić polską szczepionką na COVID-19? Czy to szczepionka dla dzieci? Kiedy ruszą szczepienia? W tym artykule na se.pl znajdziesz wszystkie informacje o polskiej szczepionce na koronawirusa.

Polska szczepionka na koronawirusa - co to?

Polska szczepionka na koronawirusa, to preparat współprodukowany dla firmy Novavax przez polską firmę Mabion. To właśnie w Polsce Mabion wytwarza antygen do szczepionki Novavax. Co to za szczepionka? Nuvaxovid - to nazwa szczepionki firmy Novavax, która będzie produkowana w Polsce. O polskiej szczepionce na koronawirusa mówił w "Sednie Sprawy" dr n. med. Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. - To jest bardziej tradycyjna szczepionka, ale mimo wszystko innowacyjna, podjednostkowa, z tych starszych typów szczepionek. Bardzo skuteczna, powyżej 90 proc. skuteczności, która ma substancję adiuwant, taką substancję przyspieszającą naszą reakcję immunologiczną - tłumaczył dr Grzegorz Cessak.

Przeczytaj koniecznie: Polska szczepionka na koronawirusa. Ujawniono termin

Sonda
Czy zaszczepisz się polską szczepionką na koronawirusa?

Polska szczepionka na koronawirusa - kiedy rozpoczną się szczepienia?

Wszystko wskazuje na to, że już w grudniu mogą się rozpocząć szczepienia polską szczepionką na koronawirusa. Jak informuje Europejska Agencja Leków, w ubiegłych tygodniach przyjęto już finalny wniosek firmy Novavax dotyczący szczepionki wytwarzanej przez polską firmę Mabion. O tym, kiedy polska szczepionka na koronawirusa będzie dostępna i kiedy będą mogły rozpocząć się szczepienia mówił także dr Grzegorz Cessak w "Sednie Sprawy": - Spodziewamy się, że zatwierdzenie tej szczepionki będzie w połowie grudnia czy jeszcze w grudniu i ta szczepionka, jest planowana i zakupiona przez Polskę, a także zakontraktowana. Spodziewamy się, że jeszcze w grudniu ona dotrze do Polski i będzie można nią szczepić. Na razie jest jako szczepienie podstawowe.

Zobacz koniecznie, gdzie powstaje polska szczepionka na koronawirusa - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Dla kogo polska szczepionka na koronawirusa? Badana pod kątem szczepień dzieci

Nuvaxovid - polska szczepionka na koronawirusa ma być przeznaczona nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Jak poinformowała Europejska Agencja Leków, Komitet Pediatryczny (PDCO) wydał opinię na temat planu badań pediatrycznych firmy, w którym opisano, w jaki sposób lek powinien być opracowywany i badany pod kątem stosowania u dzieci, zgodnie z przyspieszonymi terminami uzgodnionymi dla szczepionek przeciw COVID-19. Gdy szczepionka Nuvaxovid pomyślnie przejdzie badania pod kątem szczepień dzieci, wówczas preparatem firmy Novavax będą mogli być szczepieni także najmłodsi. Jeśli EMA uzna, że ​​korzyści płynące ze stosowania szczepionki Nuvaxovid przewyższają ryzyko w zakresie ochrony przed COVID-19, zarekomenduje wydanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Następnie Komisja Europejska przyspieszy wówczas proces decyzyjny w celu wydania pozwolenia ważnego we wszystkich państwach członkowskich UE i EOG w przeciągu kilku dni.

Skuteczność polskiej szczepionki na Covid-19

Dr Grzegorz Cessak nie ma wątpliwości, co do poziomu skuteczności polskiej szczepionki na koronawirusa. Jak zapewnia, szczepionka Novavax przeciw Covid-19 ma ponad 90% skuteczności. - To jest bardziej tradycyjna szczepionka, ale mimo wszystko innowacyjna (...). Bardzo skuteczna, powyżej 90 proc. skuteczności - podkreślił ekspert.

Czytaj więcej w materiale: Polska szczepionka to szczepionka starszego typu. Czy jest skuteczna? Ekspert nie pozostawia złudzeń