Siemoniak: Kontrole zgodne z Schengen i odpowiedzią na nielegalną migrację
"Przywrócenie kontroli na granicy z Niemcami i z Litwą jest zgodne z Kodeksem granicznym Schengen" - podkreślił w sobotę minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Minister zaznaczył, że głównym powodem decyzji jest walka z nielegalną migracją, która stanowi wspólny problem dla Litwy, Polski i całej Unii Europejskiej.
„Powodem tej decyzji jest wspólny problem, który mamy jako Litwa, Polska, Unia Europejska, to jest walka z nielegalną migracją” - tłumaczył Siemoniak. Podkreślił, że kontrole są „w zgodzie z unijnymi przepisami, Kodeksem granicznym Schengen”.
Kiedy kontrole zostaną zniesione? Warunek Siemoniaka
Siemoniak postawił jasny warunek zniesienia kontroli na granicach: „Jeśli Niemcy zniosą swoje kontrole, które, przypomnę prowadzą od października 2023 r., my też nie będziemy widzieć powodów do tego, aby kontrolować wjeżdżających z Niemiec”.
Premier graniczącej z Polską Brandenburgii, Dietmar Woidke (SPD), opowiedział się za wspólnymi niemiecko-polskimi kontrolami granicznymi. Zaproponował również utworzenie specjalnego pasa do kontroli na fragmencie autostrady przy Świecku. Ta inicjatywa pokazuje gotowość strony niemieckiej do współpracy w zakresie kontroli granicznych.
Litwa nie planuje wspólnych patroli ani przywrócenia kontroli
Inne stanowisko prezentuje Litwa. Minister spraw wewnętrznych Litwy, Władysław Kondratowicz, podczas wspólnej konferencji prasowej z Tomaszem Siemoniakiem w Budzisku (woj. podlaskie), poinformował, że Litwa nie planuje przywrócenia kontroli granicznych.
Szef MSW Litwy, pytany o ewentualne wspólne patrole polsko-litewskie na granicy, odpowiedział: "Wspólnych patroli nie przewidujemy, każda strona ma swoje zadania i je będzie wykonywać".
Poinformował także, że "Litwa nie planuje przywrócenia kontroli granicznych". "Niemniej jednak nasze siły, czyli funkcjonariusze nie tylko straży granicznej, ale i policji będą ściśle współpracować" - zaznaczył.
"Granica z Białorusią, z Łotwą jest długa i dlatego musimy to efektywnie zorganizować" - dodał Kondratowicz, podkreślając priorytet ochrony wschodnich granic Litwy.
Czasowe kontrole z możliwością przedłużenia
Czasowe selektywne kontrole na granicy z Litwą i Niemcami mają obowiązywać od 7 lipca, przez najbliższe 30 dni, ale polski rząd nie wyklucza, że ten okres zostanie wydłużony. Oznacza to, że sytuacja na granicach pozostaje dynamiczna i może ulec zmianie w zależności od rozwoju sytuacji migracyjnej i decyzji sąsiednich państw.
