Franciszek Pieczka

i

Autor: AKPA/Podlewski

Sejm uczcił pamięć Franciszka Pieczki

Politycy oddali hołd zmarłemu aktorowi. Wzruszający gest Elżbiety Witek. Politycy powstali

2022-09-28 10:45

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć zmarłego w ostatni piątek wybitnego aktora Franciszka Pieczki. Był m.in. niezapomnianym Gustlikiem z serialu „Czterej pancerni i pies", w 2011 r. został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. Politycy oddali także hołd ofiarom eksperymentów pseudomedycznych w Ravensbrűck oraz zmarłemu tragicznie strażakowi.

Elżbieta Witek poprosiła posłów o uczczenie pamięci śp. Franciszka Pieczki

Na początku posiedzenia Sejmu marszałek Elżbieta Witek poprosiła wszystkich posłów o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięci Franciszka Pieczki.

Z jakich filmów znany jest Pieczka?

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie na Górnym Śląsku. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcą ról m.in. w filmach „Żywot Mateusza” i „Austeria” i niezapomnianym Gustlikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”.

Zagrał także w tak głośnych filmach jak m.in. „Perła w koronie” Kazimierza Kutza (1971), „Wesele” Andrzeja Wajdy (1972), „Chłopi” Jana Rybkowskiego (1973). Pieczka zagrał również pamiętne role starego Kiemlicza w „Potopie” Jerzego Hoffmana (1974) i niemieckiego fabrykanta Mullera w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy (1974).

Pieczka odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. W 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Stowarzyszenie Filmowców Polskich w ubiegłym roku uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

W 2021 roku Franciszek Pieczka wystąpił w słuchowisku Radia dla Ciebie "Moralność Pani Dulskiej" na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej. Wcielił się w rolę Felicjana Dulskiego. W tytułowej roli Anieli Dulskiej towarzyszyła mu Barbara Krafftówna.

Franciszek Pieczka zmarł 23 września w wieku 94 lat. 

Poza uroczystością związaną z Pieczką Sejm uczcił także pamięć ofiar eksperymentów pseudomedycznych w Ravensbrűck oraz tragicznie zmarłego strażaka.

Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie 80. rocznicy pierwszych eksperymentów pseudomedycznych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrűck oraz uczcił pamięć ich ofiar - kobiet z Polski. 

Tragicznie zmarły strażak. Sejm oddał hołd mężczyźnie

O uczczenie tragicznie zmarłego strażaka zwrócił się na początku obrad Sejmu poseł Edward Siarka

Strażak zmarł podczas ratowania życia na autostradzie A4

"Pani marszałek, wysoki Sejmie, dwa dni temu na autostradzie A4 w czasie akcji ratowniczej zginął młody strażak z OSP Balice. Osierocił czwórkę dzieci. Druh Andrzej wiernie służył lokalnej społeczności i Polsce" - powiedział poseł.

Dodał, że "w tym samym zdarzeniu ucierpiała również jego żona, która jest strażaczką i leży w ciężkim stanie w szpitalu". "Proszę o uczczenie minutą ciszy jego pamięć" - podkreślił Siarka.

Troje strażaków OSP zostało potrąconych przez samochód na A4 w okolicach Chrosnej w gminie Liszki pod Krakowem. Jeden z mężczyzn, 38-latek, zmarł na miejscu mimo reanimacji. Druhowie pomagali w zabezpieczaniu miejsca po zderzeniu BMW z łosiem.

Strażacy brali udział w akcji zabezpieczania miejsca kolizji ok. 3 kilometry od bramek na autostradzie A4 w Balicach, w kierunku Krakowa. "Kierująca BMW zderzyła się z półtonowym łosiem. Zwierzę przechodziło przez autostradę, choć jest ona odgrodzona. Kobiecie nic się nie stało. Łosia uśpił weterynarz" - powiedział we wtorek PAP rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń. W miejsce tego zdarzenia skierowano siły Państwowej Straży Pożarnej (PSP) i miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, (OSP).

Troje druhów OSP zabezpieczało miejsce, ale zeszli na bok, widząc nadjeżdżające samochody - mazdę, a za nim ciężarowy Iveco. "O ile kierujący mazdą zaczął zwalniać, to kierujący Iveco uderzył w tył mazdy i stracił panowanie na pojazdem - zjechał na pobocze, gdzie stali druhowie" - relacjonował Gleń.

38-latek zmarł na miejscu mimo reanimacji. Strażaczka ciężko ranna trafiła do szpitala. Według nieoficjalnego źródła PAP, kobieta jest żoną zmarłego 38-latka. Para ma czworo dzieci. Stan trzeciego druha jest dobry, jest w domu.

Sonda
Śledzisz na bieżąco posiedzenia Sejmu?
Abramsy w Poznaniu